Radioaktív sugárzást kibocsátó wifit hoztak létre brit tudósok
A Lancaster Egyetem kutatóinak sikerült egy vadonatúj wifi rendszert kiépíteniük, melynek segítségével vezeték nélkül lehet nukleáris sugárzást továbbítani.
A mérnökök az úgynevezett gyors neutronokkal elérték, hogy a kalifornium-252 radioaktív izotóp száguldozni tudjon az éterben, ezt pedig úgy sikerült lebonyolítaniuk, hogy egy laptopba táplált véletlenszerű számgenerátorral átkódolták a neutronmezőket – olvasható az egyetem közleményében.
Miközben a technológia úgy hangzik, mintha a Fallout videójáték-sorozat egyik epizódjából szökött volna ki, a valóságban rengeteg felhasználási módja lehet majd, és megkönnyíthetik vele a fejlesztők dolgát.
A neutronsugárzásnak köszönhetően többek között pótolhatják azokat a hagyományos elektromágneses jelátvivőket, amelyek árnyékolt helyeken már képtelenek működni, hiszen a radioaktív wifi szignálja még a legeldugottabb helyekre is elér.
Főként tengeralattjárókban, széfekben és atomreaktorok blokkjaiban alkalmazhatják majd a technológiát, ezekre a helyekre ugyanis meglehetősen macerás eljuttatni az átlagos wifi-jeleket, a neutronok azonban könnyedén áthatolnak rajtuk.
Nem kell tehát egy újabb csernobili atomkatasztrófától tartanunk, mivel a radioaktív wifit kizárólag azokon a területeken fogják hasznosítani, ahol más módszerekkel lehetetlen kapcsolatot kialakítani a külvilággal, nem mellesleg maga a sugárzás mértéke sem életveszélyes.