Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,43 Ft
Euró
388,29 Ft
Font
452,59 Ft
Bitcoin
63,283 $

Gondolatolvasó agyimplantátumot fejlesztettek ki, ami az emberek helyett beszél

A Stanford Egyetem kutatói létrehoztak egy speciális, koponya alá ültethető implantátumot, melynek segítségével egy teljesen lebénult ember percenként 90 szót tudott elmondani úgy, hogy tudatában összpontosított a kifejezésekre.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Stanford Egyetem által megalkotott különleges szerkezet révén a páciensnek elegendő csupán rágondolni egy adott mondatra, a belsejébe szerelt rendszernek köszönhetően – a mesterséges intelligencia segítségével – folyamatos beszédet és szóösszetételeket tudnak kialakítani – írta a South China Morning Post.

A neurális implantátumot egy automatikus javítási funkcióval is ellátták, amivel 99 százalékos pontosságot tudtak elérni, így lényegében úgy hangzik a beszéd, mintha az a való életben történne, minimális hibákkal megspékelve. Soron kívül Akkora a forráshiány, hogy a Műegyetem működése is veszélybe került

A korszakalkotó vívmányt kifejlesztő neurológus professzor, Krishna Senoy elmondta, az elkövetkező évtizedben további áttörő felfedezést tehetnek a nem mindennapi implantátumok kapcsán, így elképzelhetőnek tartja, hogy a 21. század derekára már olyan készülékek állhatnak az orvosok és a betegek rendelkezésére, melyekkel megkönnyíthetik a teljesen lebénult páciensek életét.

Az sem kizárt, hogy nemsokára ádáz küzdelem indulhat be a neurális kütyük piacán, hiszen ha Elon Muskék Neuralinkjére gondolunk, akkor láthatjuk, hogy senki sem veszi félvállról a technológia finomhangolását és esetleges kommerciális alkalmazását.

Már csak az maradt hátra, hogy az emberek számára elérhetővé tegyék az eszközt, illetve rávegyék őket arra, hogy megengedjék az implantátumok koponyájuk alá való helyezését, ami korántsem lesz egyszerű feladat.

Kínos vereséget szenvedett a Manchester United, még mindig nem rúgták ki Ten Hagot

Nagyon úgy tűnik, nincs olyan eredmény, ami után ne rúgnák ki Ten Hagot, legutóbb a Crystal Palace ellen szenvedtek kínos vereséget.

Akkora a forráshiány, hogy a Műegyetem működése is veszélybe került

A Budapesti Műszaki Egyetem (BME) rektora és a karok dékánjai sürgős költségvetési támogatást kértek a Kulturális Innovációs Minisztériumtól a 2024-es évre.

Több mint ezer ismeretlen objektumot azonosítottak a Naprendszerben

A Hubble űrteleszkóp régi felvételeinek feldolgozása során több mint ezer, eddig ismeretlen objektumot fedeztek fel a Naprendszerben.