Kőolajjá változtatja a műanyagot egy korszakalkotó zöld technológia
A kémiai anyagokkal és repülőgép-alkatrészek gyártásával foglalkozó Honeywell International egy olyan alacsony költségű műanyag-újrahasznosítási procedúrát mutatott be, amelynek segítségével csúcsminőségű kőolajat lehet előállítani.
A vállalat közleményéből kiderült, a spanyol Sacyr SA közreműködésében hozták létre az úgynevezett Upcycle Process Technology metódust, melynek révén évente 30 ezer tonnányi műanyaghulladékot lehet újrahasznosítani kőolajként.
A gyártás már 2023-ban elkezdődhet, így hamarosan élesben is elrajtolhat a recikláció, ami jó hír, főleg az üzemanyagárak drasztikus emelkedésének platóján. Mivel a műanyagszemetet nehéz újrahasznosítani, és az ipar mindhiába keresi a tökéletes elixírt, a Honeywell módszere ideiglenes enyhülést hozhat, és környezetkímélő eszközökkel csökkenthetik a természet terheltségét.
A cég szerint akár 90 százalékos újrahasznosítási hatásfokot is elérhetnek az áttörő technológiával, ezért elképzelhetőnek tartják, hogy a közeljövőben jelentősen enyhíthetnek a műanyagszennyezettség mértékén világszerte.
Ez óriási előrelépés lenne, hiszen eddig csupán 2 százalékos effektivitást tudtak legfeljebb elérni, miközben a műanyagok több mint 30 százaléka a szemétlerakókban és a szemétdombokon végzi, ahol gyakran belemosódnak a talajba, további problémákat előidézve.
Vilmar Kapur, a Honeywell vezérigazgatója bizakodóan nyilatkozott az új eljárás kapcsán, mondván az Upcycle-nek hála egy lépéssel közelebb kerülhetünk a zöld jövő felé, nem mellesleg felhasználható üzemanyagot termelhetünk.