Kína és Oroszország továbbra is támogatja az Észak-Korea elleni ENSZ-szankciók feloldását
Észak-Koreára 2006 óta vonatkoznak ENSZ-szankciók nukleáris és ballisztikusrakéta-programja miatt.
A Reuters által hétfőn látott, átdolgozott határozattervezetben Kína és Oroszország azt szeretné, ha a 15 tagú tanács feloldaná ezeket a szankciókat „a polgári lakosság megélhetésének javítása céljából“ az elszigetelt ázsiai államban. A határozattervezet más intézkedéseket is tartalmaz, amelyeket először Oroszország és Kína javasolt közel két évvel ezelőtt, köztük a külföldön dolgozó észak-koreaiakra vonatkozó tilalom feloldását és a Korea-közi vasúti és közúti együttműködési projektek szankciók alóli mentesítését.
Több ENSZ-diplomata névtelenséget kérve elmondta, hogy a felfrissített határozattervezet kevés támogatásra találna. Oroszország és Kína 2019-ben két informális tárgyalási fordulót tartott a határozattervezetről, de hivatalosan soha nem terjesztette azt szavazásra.
Diplomaták hétfőn azt mondták, hogy Kína és Oroszország még nem tűzte ki a tárgyalásokat az új határozattervezetről. A határozat elfogadásához kilenc igen szavazatra van szükség, és arra, hogy az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Oroszország vagy Kína ne vétózzon.
Oroszország és Kína ENSZ-képviselete nem reagált azonnal az új szöveggel kapcsolatos megkeresésre, azonban Kína ENSZ-nagykövete, Zhang Jun a múlt hónapban azt mondta, hogy a 2019-es határozattervezet „továbbra is az asztalon marad“.
Az Egyesült Államok ENSZ-képviseletének szóvivője nem kívánta kommentálni a zártkörű tanácsi megbeszéléseket, de hozzátette, hogy minden ENSZ-tagnak arra kell összpontosítania, hogy foglalkozzon azokkal, akik megsértik a már érvényben lévő szankciókat – írja a Channel News Asia.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa már engedélyezi a humanitárius mentességeket. Az ENSZ egyik jogvédője a múlt hónapban a szankciók enyhítésére szólított fel, mivel Észak-Koreát az éhhalál fenyegeti, miután a COVID-19 világjárvány idején egyre mélyebbre csúszott az elszigeteltségben.
Észak-Korea 2021 első felében az ENSZ-szankciókat megsértve és az ország romló gazdasági helyzete ellenére folytatta nukleáris és ballisztikusrakéta-programjainak fejlesztését.
Az ország már régóta szenved az élelmiszerellátás bizonytalanságától, megfigyelők szerint a gazdaság rossz irányítását súlyosbítják a szankciók és most a COVID-19 járvány, amely ott példátlan határzárat eredményezett.
Az új határozattervezet szerint a Tanács elismeri „a KNDK gazdaságának és megélhetésének az elmúlt években kialakult nehéz helyzetét, kiemelve annak szükségességét, hogy tiszteletben kell tartani a KNDK jogos biztonsági aggályait, és biztosítani kell a KNDK-ban élő emberek jólétét, eredendő méltóságát és jogait“.