COP26: A klímavészhelyzet magában foglalja a „nukleáris tél” veszélyét is
A világ vezetői jövő héten Skóciában összegyűlnek a COP26 éghajlatváltozási konferenciára, hogy olyan intézkedéseket hozzanak, melyek véget vethetnek a világ katasztrofális függőségének a fosszilis tüzelőanyagoktól.
A klímavészhelyzettel kapcsolatos tudatosság az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt, miközben a kormányzati válaszok továbbra is csekélyek. A szélsőséges éghajlati veszély egyik aspektusa – a „nukleáris tél” – azonban még alig jutott el az emberek tudatáig.
A vágyálmoktól eltekintve, a nukleáris háború veszélye nem csökkent, sőt, épp ellenkezőleg: a Bulletin of the Atomic Scientists egyre közelebb viszi a „végítélet óráját” a katasztrofális éjfélhez; a szimbolikus mutatói most már csak 100 másodpercre vannak éjféltől, szemben az egy évtizeddel ezelőtti hat perccel – írja az IPS.
Egy nukleáris háború gyorsan kataklizmikus klímaváltozást hozna. Egy nemrégiben megjelent tudományos tanulmány számtalan tanulmányt szinkronizálva arra a következtetésre jut, hogy – a városokban végrehajtott atomrobbanások után – „a füst hatékonyan elzárná a napfényt, ami fagypont alatti hőmérsékletet okozna a világon”.
A kutatók becslése szerint az ilyen körülmények 10 évig tartanának. Az Amerikai Tudósok Szövetsége azt jósolja, hogy „egy nukleáris tél az emberek és a nagytestű állatok többségét nukleáris éhínségben pusztítaná el, egy olyan tömeges kihalási eseményben, amely hasonló ahhoz, amely a dinoszauruszokat kiirtotta”.