Mikrobákkal állítanának elő rakéta-hajtóanyagot a Marson
Egyre közelebbinek tűnik a Mars meghódítása, a SpaceX Starship űrhajója révén ugyanis elképzelhető, hamarosan ember juthat a vörös bolygó felszínére, ám a visszaút tervezése még javában zajlik.
Kutatók szerint a marsi kolóniák legfőbb problematikáját az jelenti, hogy a visszautat nem mindig tudnák megoldani, hiszen ahhoz temérdek mennyiségű üzemanyag kellene, hogy több napig tartó munkálatokat követően, meglehetősen zord időjárási körülmények között ismét beüzemeljék az erőforrásokat.
A Georgia Műszaki Egyetem tudósai rábukkanhattak a gyógyírre, találtak ugyanis egy speciális E. coli baktériumtörzset, ami képes természetes úton rakéta-hajtóanyagot termelni.
Az embereknél heveny bélgyulladást és fertőzést okozó mikroorganizmust fotobioreaktorként hasznosíthatnák a vörös bolygón, ugyanis olyan cukrokat tud előállítani, amelyeket 2,3-butánediolból (2,3-BDO) álló hajtóanyaggá lehet átalakítani.
Habár a 2,3-BDO nem éppen a leghatékonyabb hajtóanyag, ám mégis rendelkezik potenciállal, hiszen kilövések során éppen ezt a vegyületet alkalmazzák a kezdő lökések beindításához.
Mivel a Marson gyengébb gravitációs erők hatnak, és oxigénből sincs sok az atmoszférában, ezért esett a mérnökök választása a kémiai szempontból rendkívül effektív E. coli baktériumokra, segítségükkel ugyanis megfelelő mennyiségű 2,3-BDO-t tudnak generálni.
Az eljárás során drasztikus módon redukálható a misszió összköltsége, nem beszélve arról, hogy 44 tonnányi többletoxigén állítható elő, amit később az űrhajósok lélegeztetésére és életben tartására használhatnának fel, így minden eshetőséget figyelembe véve is felettébb előnyös technikáról van szó.