Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kína növeli a rakétatesztek számát

Egy friss tanulmány szerint Kína növelte rakétái tesztrepüléseinek számát, mielőtt azok tömeggyártásba kerülnének, mindezt a megbízhatóság javítása érdekében.

...svg content...Fotó: Flickr/Global Panorama
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az új rakétáknak korábban nyolc tesztet kellett végrehajtaniuk, amelyek során mozgó célpontot találtak el, hogy bizonyítsák alkalmasságukat, mely követelmény most 15-re emelkedett. Ha az egyéb teszteket – például az elektromágneses impulzusokkal szembeni ellenálló képesség ellenőrzését – is figyelembe vesszük, akkor az új rakétáknak mintegy 20 tesztet kell elvégezniük.

Az elmúlt években Kína növelte az éles, csúcstechnológiás fegyvereket használó hadgyakorlatok gyakoriságát és léptékét – a legtöbb rakétakísérletet Kínában titokban végzik, de néhányat műholdakkal is észlelni lehet. A hónap elején Ned Price, az amerikai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy Kína január és szeptember között legalább 250 ballisztikus rakétát indított, ami megegyezik a tavalyi összes tesztelés számával. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Price nem közölte az USA által ugyanezen időszakban végrehajtott tesztek számát, de azt mondta, hogy a Fehér Ház a kínai teszteket Kína nukleáris képességeinek „gyors bővítéseként” értelmezte, hozzátéve, hogy ez „különösen aggasztó”. A kínai állami média szerint azonban Price számadatainak forrásai kétesek, a külügyminisztérium pedig hangsúlyozta, hogy Kína nem akar nukleáris fegyverkezési versenyt.

A South China Morning Post arról számolt be, hogy Hszi Csin-ping elnök kedden a hadiipar és a védelmi ipar képviselőivel tartott találkozóján azt mondta, hogy Kína „fegyver- és eszközépítése ugrásszerű fejlődést, és történelmi eredményeket ért el” az elmúlt öt évben.

A közelmúltban jelentették, hogy Kína két új hiperszonikus fegyvert tesztelt, amelyek a hangsebesség több mint ötszörösével képesek haladni – ezt a fejleményt egy magas rangú amerikai parancsnok „nagyon jelentősnek” nevezte, bár Peking tagadta, hogy a teszteknek katonai célja lett volna.