Az Európai Unió jóváhagyhatja Magyarország és Lengyelország javaslatát
Az Európai Bizottság novemberben jóváhagyhatja Lengyelország és Magyarország uniós finanszírozású nemzeti gazdaságélénkítési terveit, de a jogállamiság tiszteletben tartásához kapcsolódó feltételeket szab az uniós pénzek felszabadításához.
Lengyelország és Magyarország, valamint 25 másik európai uniós ország tervei részét képezik a 800 milliárd eurós programnak, amelynek célja, hogy a koronavírus-járványt követően támogatások és nagyon olcsó hitelek révén 2026-ig folyósított összegek által újjáéleszthesse az EU gazdaságát.
Jóváhagyás esetén Lengyelország 23 milliárd euró uniós támogatást és 34 milliárd euró olcsó kölcsönt kaphat, míg Magyarország 7,2 milliárd euró támogatásra számíthat a következő években. 19 másik ország tervei már zöld utat kaptak, és az első milliárdos előfinanszírozást is folyósították, azonban Varsó és Budapest hónapok óta vár a jóváhagyásra.
A Reuters szerint a bizottsági jóváhagyás azért akadozik, mert az EU szerint mindkét országban a kormánypártok aláássák a bíróságok, a média és a nem kormányzati szervezetek függetlenségét, Magyarországon pedig a korrupcióval van gond. Lengyelország jobboldali nacionalista kormánya szintén nem hajlandó végrehajtani az EU legfelsőbb bíróságának ítéleteit.
Ezeket a hiányosságokat az EU az úgynevezett országspecifikus ajánlásokban sorolja fel, amelyeket az Európai Bizottság minden uniós tagállam számára évente kiad. Ezen ajánlások teljesítése a gazdaságélénkítési program keretében nyújtott uniós támogatások és kölcsönök jóváhagyásának feltétele.
A demokratikus hatalommegosztás uniós elvének tiszteletben tartása érdekében az Unió megállapodott abban, hogy az pénzeket egy különleges, január 1-jén hatályba lépett jogállamisági mechanizmuson keresztül védi a visszaélésekkel szemben.
Mivel Lengyelország és Magyarország nem elégedett a jogállamiság betartása és az uniós pénzekhez való hozzáférés közötti összefüggéssel, márciusban Lengyelország és Magyarország megtámadta a mechanizmust az EU legfelsőbb bíróságán, a Bizottság pedig közölte, hogy megvárja az ítéletet, mielőtt alkalmazná a jogszabályt.
Az ítélet az év végére vagy 2022 elejére várható.
Az Európai Parlament nyomására azonban, amely a törvény mielőbbi végrehajtását szeretné, a Bizottság valószínűleg a következő hetekben elindítja a mechanizmus keretében a kezdeti jogi lépéseket. Az uniós gazdaságélénkítési alapból származó több milliárd euróhoz való hozzáférés kulcsfontosságú a Lengyelországban erősen euroszkeptikus kormánykoalíció számára, hogy a következő, 2023-as választások előtt megerősítse a csökkenő támogatottságot, valamint Orbán Viktor és a Fidesz számára, amely 2022 áprilisában választások előtt áll.