Három ígéretes koronavírus elleni gyógyszert dobhatnak hamarosan piacra
Néhány héten belül végezhetnek a Merck, a Pfizer és a Roche gyógyszeripari vállalatok a saját fejlesztésű készítményeik klinikai tesztelésével.
Még december előtt lezárulhatnak a gyógyszerjelöltek III. fázisú vizsgálatai, a kísérleti készítmények betölthetnének egy olyan szerepet, amelyet a vakcinák nem tudnak: a már fertőzött emberek gyorsabb felépülését segíthetik – írta a Napi.hu portál.
A szájon át szedhető gyógyszerek megváltoztathatják azt, az orvosok miként kezelik az enyhe és közepesen erős tünetekkel küszködő koronavírusos betegeket. Csodaszerekre sajnos nem lehet számítani, a biotechnológiai óriások szerint bár működni fognak, csak a szimptómák enyhítésére lesznek jók, megfelelő védelmet csak a vakcinák biztosíthatnak.
Mind a három cég olyan készítménnyel kísérletezik, amely szájon át bevehető lesz tabletta formában, 10 napon keresztül, 12 órás időközönként adagolva. A tabletták valószínűleg olcsóbbak is lesznek, mint az antitest-infúziók, amelyek a betegek számára ingyenesek, de az amerikai kormánynak több mint 1000 dollárjába (300 ezer forintjába) kerül egy adag.
Mindeközben rendelkezésre állnak olyan, évtizedek óta használt készítmények és hatóanyagok, melyek előállítási költsége alig pár dollár, egyetlen probléma csupán esetükben az, hogy nyerészkedés céljára nem használhatók, így profit termelésére alkalmatlanok.
Talán ezért lehet kicsit visszás az ivermectin helyzete, amelyet a sajtóban az utóbbi időben lejáratási kampány övezett, mondván egy lóféregtelenítőről van szó, holott rengeteg klinikai kutatás bizonyította többek között a koronavírus-fertőzés által érzékenyen érintett Brazíliában és Indiában is, hogy a szintén szájon át szedhető tablettának köszönhetően emberek milliói gyógyultak fel a Covid19-betegségből.