Napenergiával működhetnek a NASA űrszondáinak és űrhajóinak meghajtói
Az amerikai űrügynökség egy olyan speciális űrszerkezet megalkotásába kezdett, ami akár 1,5 milliárd kilométerre is képes lehet eltávolodni a Naprendszertől.
A Psyche névre keresztelt űrszondát a több mint 200 kilométer átmérőjű kisbolygóról nevezték el, ami nem véletlen, hiszen a NASA célja a szerkezettel az lesz, hogy kiderítsék, milyen körülmények uralkodhatnak a hatalmas aszteroidák felszínén.
Ahhoz, hogy eljuthassanak a Mars és a Jupiter között található kisbolygóövben száguldozó űrsziklára, speciális meghajtót kellett építeniük, amelyekről kiderült, hogy napelemekkel működnek.
A Hall névvel ellátott rakéták lényegében elektromos energiává alakítják a Napból kiáramló rikító kék fényt, köszönhetően az oldalára szerelt paneleknek, amelyek képesek magas hatásfok mellett felhasználni ezt a kifogyhatatlan, egyben rendkívül hasznos forrást.
A meghajtók által generált elektromágneses mezők hatására ezt követően elektromos töltéssel rendelkező xenon ionok keletkeznek, amelyek elegendő erőt generálnak arra, hogy a Naprendszer legtávolabbi bugyraiba is el lehessen jutni – olvasható a SciTechDaily beszámolójában.
Ha sikerülne gyakorlatban is megvalósítani ezeket a futurisztikus elméleteket, akkor elképzelhető, hogy a jövő űrszondája akár 321 ezer km/h-ás végsebesség elérésére is képes lesz, amivel hónapok alatt elérhetőek akár a Naprendszer eldugottabb pontjai is.
A technológia realizálása korántsem lesz egyszerű feladat, ám a mérnökök előzetes becslései szerint akár már jövő augusztusra elkészülhet a prototípus, amelyet a SpaceX Falcon Heavy hordozórakétájával lőhetnek ki a Kennedy Space Centerből a PAD39A állomásról.