Megérinthető hologramokat fejlesztettek ki brit tudósok
Olyan hologramokat alkottak meg skót szakemberek, amelyeket a való életben is megfoghatunk és megérinthetünk, pontosan úgy, mint ahogyan azt a Star Trek-sorozat bizonyos epizódjaiban láthattuk.
A Glasgow-i Egyetem tudósai speciális hologramrendszert hoztak létre, amelyek a levegőben található áramlatokat, az úgynevezett aerohaptikus légmozgásokat alkalmazzák, ezáltal érzékelhető a kivetített kép felülete – írta a The Conversation magazin.
A technológia révén megalkothatjuk a virtuális térben saját avatárunkat, és ha szeretnénk, interakcióba léphetünk vele, és ezt más emberek is megtehetik – kezet rázhatnak vele, érezhetik, amint éppen elhalad mellettük, vagy akár meg is simogathatják.
Az aerohaptikus rendszer működéséhez nem szükséges kontrollert vagy okoskesztyűt használni, helyette egy csőfejhez hasonló eszközt rögzítenek a szerkezet fölé, ami reagál a légáramlásra és a kézmozdulatokra, majd ezeket az erőket a delikvensnek adja át.
A kutatók eddig egy kosárlabda-szimuláción tesztelték le a technológiát, és megfigyelték, hogy ugyanúgy lehetett pattogtatni, vezetgetni és dobálgatni a sportszert, mint a való életben.
Attól természetesen még messze vagyunk, hogy újraélhessük Sherlock Holmes vágyálmát, hiszen a rendszer egyelőre úgy tűnik, nagyon korlátozott, tehát csak az alapvető ingerekre reagál.
Ezzel szemben a tudósok azt remélik, hogy a közeljövőben átélhető videojáték-élményekkel gazdagíthatják a kütyü viselőit, valamint akár orvosok is alkalmazhatják olyan terápiák során, amelyekhez elengedhetetlen egy ilyen masina.