Szén-dioxid után újabb káros gáz koncentrációja nőtt meg a légkörben
Emberi tevékenység hatására jelentős módon megnőtt a molekuláris hidrogén koncentrációja az atmoszférában.
Az Antarktisz jegének vizsgálatai során amerikai klímakutatók felfedezték, hogy az üvegházhatású gázokon kívül meglepő módon a hidrogén mennyisége is meredeken megemelkedett a 20. század második felében – írta a Science Alert magazin.
Az elmúlt évtizedekben 70 százalékkal több molekuláris hidrogént mértek az atmoszférában, mint korábban, ami nem lenne gond, hiszen önmagában ez a gáz nem számít károsnak, közvetetten viszont befolyásolja az ózon, illetve a metán eloszlását, ezért hozzájárulhat az éghajlatváltozás súlyosbodásához.
A kutatás során kiderítették, hogy 1852 és 2003 között 330 ppm-ről 550 ppm-re nőtt a molekuláris hidrogén koncentrációja a légkörben, ami egyértelműen az emberi tevékenység következtében történhetett meg.
Főként az autóipar járult hozzá drámai módon a romláshoz, szakértők szerint különféle szivárgások a felelősek az állapotokért, bár a valós értékeket nagyon nehéz megsaccolni.
Azért is lenne kulcsfontosságú feladat meghatározni a hidrogén mennyiségének alakulását az atmoszférában, mert ezáltal sikerülhetne lecsökkenteni a metán élettartamát, ami az egyik fő mozgatórugója a globális felmelegedésnek és a klímaváltozásnak.