Egymillió gyermek marad ki az iskolából a tömeges emberrablások miatt Nigériában
Legalább egymillió nigériai gyermek hiányozhat az iskolából az új tanév kezdetén a tömeges emberrablások és az egyre növekvő bizonytalanság miatt – közölte szerdán az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az UNICEF.
Észak-Nigériában fegyveres csoportok tartják rettegésben a lakosságot, az iskolák tömeges emberrablások célpontjává váltak, a banditák pedig váltságdíjat követelnek az elrablt gyermekekért. Az ilyen emberrablásokat Nigériában először a Boko Haram dzsihadista csoport, majd később az Iszlám Állam nyugat-afrikai tartománya hajtotta végre, de a taktikát mostanra bűnbandák is átvették.
Idén eddig 20 támadás történt iskolák ellen Nigériában, több mint 1400 gyermeket raboltak el és 16-an meghaltak – közölte az UNICEF, hozzátéve, hogy több mint 200 gyermek még mindig eltűntként van nyilvántartva.
Az UNICEF szerint több mint 37 millió nigériai gyermeknek ebben a hónapban kell megkezdenie az új tanévet. Becslések szerint 8 millióan több mint egy éve kénytelenek várni a jelenléti oktatásra, miután az iskolákat a járványügyi korlátozások miatt bezárták.
Több északnyugati állam úgy próbálta megfékezni az emberrablásokat, hogy betiltotta az üzemanyag kannákban történő árusítását és a tűzifa teherautókon történő szállítását, hogy megzavarja a motorral közlekedő és távoli helyeken táborozó bandákat – számolt be a CNN.
Nigéria fővárosában, Abujában a tanévkezdést szokatlanul későn kezdték meg, mindenféle magyarázat nélkül, miután a közeli államok iskoláit váltságdíjat követelő emberrablók vették célba.
Zamfara államban a mobilszolgáltatókat arra utasították, hogy két hétre állítsák le a kommunikációt, „hogy az illetékes biztonsági szervek elvégezhessék a szükséges tevékenységeket az államban fennálló biztonsági kihívás kezelése érdekében” – áll a Nigériai Hírközlési Bizottság levelében.