Éghajlatváltozás: „Ijesztő” figyelmeztetés „10 millió halálesetről”, ha a világ vezetői nem cselekszenek
A kormányok számára a COP26 – az ENSZ novemberben Glasgowban megrendezésre kerülő éghajlatváltozási találkozója – előtt készített jelentés szerint a mezőgazdasági termelés 30 százalékkal csökkenhet, és 10 millió ember halhat meg, ha 2030-ig nem sikerül jelentősen csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Egy jelentés szerint tízmillió ember „valószínűleg meghal” a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok miatt, ha a világ vezetői nem állapodnak meg az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentéséről 2030-ig. A Chatham House nemzetközi ügyekkel foglalkozó kutatóközpont szerint a mezőgazdasági termelés 2050-re 30 százalékkal csökkenhet, miközben a növekvő népesség által igényelt élelmiszer mennyisége az előrejelzések szerint 50 százalékkal nőhet.
Az ENSZ novemberben Glasgow-ban megrendezésre kerülő COP26 klímaértekezletét megelőzően a kormányok számára készített jelentés szerint az éghajlatváltozás súlyos hatásai 2040-től „rögzülnek”, hacsak az üvegházhatású gázok kibocsátása 2030 előtt nem csökken „drasztikusan”. A kukoricatermesztés különösen nagy valószínűséggel fog szenvedni, a jelentés legalább 10 százalékos terméscsökkenést jósol az Egyesült Államokban, Kínában, Brazíliában és Argentínában, ahol a legtöbb növényt termesztik.
A jelentés szerint a 2030-as évekre több mint 400 millió ember „képtelen lesz a szabadban dolgozni”, és 10 millió halálesetet jósolnak a „hőstressz” miatt. A kutatók szerint 2040-re évente csaknem 700 millió ember lesz valószínűleg kitéve a legalább hat hónapig tartó súlyos aszályoknak, 2050-re pedig a világ minden régiójában az emberek több mint 70 százaléka valószínűleg hőhullámokat fog tapasztalni.
A következő évszázad fordulójára az árvizek száma is megugrik, és a tanulmány szerzői arra figyelmeztetnek, hogy világszerte közel 200 millió ember él majd a 100 éves árvízszint alatt – ez az a szint, amelynél a víz elkezd kiönteni a környező területre. A jelentés szerint a relatív tengerszint emelkedése miatt csaknem 60 millió embert érinthetnének a folyók áradásai.
A szerzők szerint a jelenleg 100 évente egyszer bekövetkező árvizek valószínűsége a relatív tengerszint egy méteres emelkedésével 40-szeresére nő Sanghajban, 200-szorosára New Yorkban és 1000-szeresére Kalkuttában. A jelentés szerint a globális szén-dioxid-mentesítési erőfeszítések jelenlegi üteme azt jelenti, hogy a világ az évszázad végére legalább 2,7 Celsius-fokos felmelegedés felé halad – ami jóval meghaladja az 1,5 Celsius-fokos célt.
A jelentés megjegyezte, hogy egyes kormányok által a kibocsátás további csökkentésére tett új javaslatok messze elmaradnak a cél eléréséhez szükséges mértéktől, miközben több nagy gazdaság még nem kötelezte el magát további kibocsátáscsökkentési célok mellett. A 2015-ben Párizsban tartott COP21 konferencián az országok megállapodtak abban, hogy az éghajlati válság megfékezése érdekében megpróbálják a globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest 2 Celsius-fokra korlátozni. Dr. Daniel Quiggin, a Chatham House vezető kutatója, a jelentés társszerzője elmondta:
(Sky News)