Fény derült a Szaturnuszon található hatszögletű vihar titkára
Naprendszerünk második legnagyobb bolygóján gyakori jelenségnek számítanak az óriási viharfoltok.
Naprendszerünk második legnagyobb bolygóján gyakori jelenségnek számítanak az óriási viharfoltok.
A Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos lapban megjelent kutatások alapján a csillagászok egy légköri modellt teszteltek, amellyel a rejtélyes, hatszög alakú örvény mozgását szimulálták, mely a Szaturnusz északi féltekéhez közel található.
Az óriási vihar a gázóriáson egészen a bolygó belsejéig hatol és a formája mindez idáig lázban tartotta az asztrofizikusokat. A hatalmas képződményt először az 1981-es Voyager-misszió során észlelték, a mostani felfedezéssel pedig végleg pontot tehettek a mitikus ügy végére.
A 2004-től 2017-ig tartó Cassini-expedícióval a NASA rengeteg információt gyűjtött be a Szaturnuszról, egyúttal kiderítették, hogy a felületén lévő légáramlatok még a 100 ezer bar nyomású rétegekben is képesek mozogni.
A Harvard Egyetem tudósai ezeket az örvényeket próbálták meg laboratóriumi körülmények között előállítani.
A kutatócsapat egy 3D-s modellt készített, amelyen az összes hatalmas poláris ciklonokat és zonális áramlatokat képesek voltak imitálni, így sokkal tisztább képet kaphattak arról, pontosan mi is játszódik le a Szaturnusz felszínén.
A kísérletek sikerrel zárultak és rájöttek, hogy a hatszög-forma valószínűleg a folyamatosan változó, északi sarkon lévő gigantikus ciklon és a keleti, egyenlítőhöz közel található áramlat miatt alakulhatott ki.
Bár még 100%-ig biztosan mindig nem tudták alátámasztani az elméletüket a csillagászok, úgy gondolják, hogy további tanulmányozással sokkal részletesebben kidolgozhatják majd a hipotézisüket.
Ahhoz, hogy sikerrel járjanak, még több adatot kell begyűjteniük és elemezniük a szaturnuszi atmoszféráról, ehhez pedig elengedhetetlenn lesz igénybe venniük a NASA legmodernebb űrteleszkópjait.
Kapcsolódó hír: