Különös módon viselkedik a Szaturnusz Titán holdja
Furcsa jelenségre hívták fel a figyelmet a csillagászok Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának kísérője kapcsán.
Furcsa jelenségre hívták fel a figyelmet a csillagászok Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának kísérője kapcsán.
Mindegyik planéta holdjának megvan az az érdekes tulajdonsága, hogy idővel eltávolodik az anyabolygótól.
Bár ezek a kozmikus szökések rendkívül lassú tempóban zajlanak, a NASA kutatói rájöttek, hogy a Szaturnusz Titán holdja 100-szor gyorsabban távolodik, mint azt korábban feltételezték, így az asztronómusoknak át kell fogalmazniuk az eddigi hipotéziseiket.
A Nature Astronomy tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a csillagászoknak nemcsak a holdak mozgásával kapcsolatos teóriáikat kell felfrissíteniük, hanem valószínű, hogy a Szaturnusz történetét is muszáj lesz átírniuk.
A tudósok eddig bizonytalanok voltak a gázóriás gyűrűjének és holdjainak kialakulásának körülményeiről. A legutóbbi felfedezésükkel rámutattak, hogy az előzetes elméleteikkel ellentétben jóval korábban keletkezhettek ezek a képződmények.
A NASA Jet Propulsion Laboratóriumának vezetője, Valéry Lainey a hivatalos közleményben elmondta,
„Az eredmények újabb bizonyítékkal szolgálnak a régóta feszegetett kérdésekre, melyek a Szaturnusz koráról és a holdjai keletkezéséről szóltak.”
A gyors távolodás ellenére a Titán évente csak 10 centiméterrel kerül messzebb a Szaturnusztól. Viszonyításképpen a mi Holdunk a Földtől egy év alatt 3,8 centiméterre távolodik.
A Caltech kutatója, Jim Fuller szerint az új mérésekkel megerősítették, hogy a hold és bolygó közötti interakciók sokkal fontosabbak az égitestek életében:
Kapcsolódó hír: