Napközelségbe került az egyik NASA űrszonda
A Parker Solar Probe ötödször haladt el a forró központi csillagunk mellett.
A Parker Solar Probe ötödször haladt el a forró központi csillagunk mellett.
Az űrszonda május 9-én kezdte el a vizsgálatokat, amelyek során a tudósok még tisztább képet szeretnének kapni a Nap működésével kapcsolatban. A megfigyelések június 28-ig tartanak, a hét hétig tartó misszió alatt pedig éppen ötödször merészkedett a forró égitest közelébe a kozmikus szerkezet.
Június 7-én, vasárnap a Parker Solar Probe 18,7 millió kilométerre volt a Naptól és 393 ezer km/h-ás sebességgel száguldott el mellette.
Az expedícióval a NASA kutatói a központi csillagunk atmoszféráját, az úgynevezett koronát célozták meg. Négy különböző eszköz segítségével próbálnak két kulcsfontosságú rejtélyre megoldást találni.
Az egyik, hogy miért forróbb több millió Celsius-fokkal ez a korona a Nap felszínénél. Egyelőre nem tudtak rájönni a csillagászok, miért lehetséges, hogy ez a réteg szüntelenül melegebb az égitest többi részéhez képest.
A második megoldatlan rejtély a napszelekre irányul, ugyanis ezek az elektromos töltésű részecskékkel rendelkező kozmikus áramlatok a koronában hihetetlen sebesség elérésére képesek.
A Parker Solar Probe a Nap körüli küldetése után július 10-én a Vénusz mellett fog elhaladni és csupán 832 kilométerre lesz a felületétől, így egyrészt káprázatos felvételeket tudnak róla készíteni, másrészt fontos adatokat gyűjthetnek a kutatók számára.
A misszió egyébként 2025-ig tart majd, az űrszonda életciklusa végeztével valószínűleg a Napban fog majd elégni.
Kapcsolódó hír: