Szilárd szappan vs. folyékony szappan – melyik a környezetbarátabb?
A valamennyi szappanhasználó körében sincsen egyértelmű konszenzus arra vonatkozóan, hogy melyik szappant kényelmesebb használni, a szilárd vagy a folyékony halmazállapotút.
A számtalan szappanhasználó körében sincs egyértelmű konszenzus arra vonatkozóan, hogy melyik szappant kényelmesebb használni, a szilárd vagy a folyékony halmazállapotút.
A jövő életmódját alapul véve nem érdemes elmenni a kérdés mellett, hogy vajon a szappan melyik formája az, ami inkább kíméli a környezetet. Most, a ZME Science jóvoltából összegyűjtöttük nektek azokat a szempontokat, melyek alapján le lehet vonni a kérdésben a végső következtetést.
Mosakodás
A szappan egy olyan termék, amely különböző zsírsavakból és hagyományosan lúgból áll össze, és az egyik legősibb mesterséges mosószerünknek tekinthetjük. Olyan szerek is vannak azonban, amiket tévesen neveznek szappannak, amire a legjobb példák az olyan különböző tisztálkodásra alkalmas szerek, amik extra vegyi anyagokat, úgynevezett felületaktív anyagokat tartalmaznak, amitől technikailag mosószerként kell tekinteni rájuk.
Néhány esetben a szappanok szilárd formáját is mosószerként kategorizálják, de a ZME is kiemeli, ha valahol rá van címkézve az, hogy szappan, akkor valószínűleg ténylegesen az, és nem mosószer. Ezt a szempontot alapul véve, miszerint a folyékony szappanok nagyobb valószínűséggel tartalmaznak nemkivánatos vegyi anyagokat, ezért a szilárd szappan a környezetbarátabb.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 1-0
A felhasznált mennyiség
Nagyon nehéz összehasonlítani két olyan terméket, amelyek gyakorlatilag ugyanazt a célt szolgálják, viszont a zürichi Környezetvédelmi Mérnökök Intézetének analízise révén rengeteg kérdésre kapunk választ, a termékek előállításától kezdve a szállításán át a hulladékká válásáig.
Alapvető tényként kijelenthető, hogy mindenki kevesebbet használ a szilárd halmazállapotú szappanokból, mint a folyékonyból. Az intézet elemzése szerint egy szokásos 30 másodperces kézmosásnál 0.35 grammnyi szilárdszappant használunk fel átlagosan, míg a folyékony szappan esetén ez a szám 2.3 gramm.
Ez pedig azt jelenti, hogy a folyékony szappannal történő kézmosás során hatszor annyi szappant használunk fel, mint a hagyományos, szilárd formája esetén. Ebből kifolyólag sokkal olcsóbbra jön ki a szilárd szappan használata még úgy is, hogy elméletileg ugyanazt a terméket használjuk.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 2-0
Ökológiai lábnyom
Habár a szappanok alapvetően nem hagynak hatalmas méretű ökológiai lábnyomot, de a szállítás és a csomagolás szempontjából itt is éles a különbség. A folyékony szappan ugyanis a szilárdhoz képest tízszer akkor ökológiai lábnyomot hagy, ami kettő okra vezethető vissza: egyrészt a folyékony változatban található vegyi anyagok miatt, másrészt a folyékony szappan csomagolása miatt, ami rendre nem lebomló műanyag tasakokba történik, melyek előállításához nagyobb erőforrás felhasználása szükséges.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 3-0
Vízigény és mezőgazdasági szempontok
Ennél a pontnál lehet felhozni valamit a folyékony szappan előnyére, ugyanis a szilárdszappan használata esetén átlagosan 30%-kal több meleg vizet használunk el, ami azért fontos, mert a vízmelegítés bizony súlyos energiákat igényel. A folyékony szappan esetén ami problémát okoz, hogy a benne található vegyi anyagok jobban károsítják a lefolyókat, ami így több szennyvíztisztítót igényel.
A mezőgazdasági szempontok is valamelyest a folyékony szappan felé döntik a pályát, ugyanis a szilárdszappan esetén gyakran használnak különböző növényi olajokat, amik általában a környéki földekről jönnek. Ebből kifolyólag – természetesen helytől függően – a szilárdszappannak valamennyivel negatívabb hatással van a környezetre.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 3-1
Szállítás
A szállítás és elhelyezés szempontjából ismételten a szilárdszappannak jár a pont, ugyanis sokkal hatékonyabb lehet szállítani. Míg a szilárd forma egy relatíve kisméretű tömb, amellyel rengeteg helyet lehet spórolni, addig a folyékony szappan csomagolásából adódóan rendkívül nagy helyeket is el tud foglalni. Ez a kereskedőknek is előnyt ad, hiszen több szilárd szappant tudnak a polcokon elhelyezni.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 4-1
Csomagolás és elhelyezés
Ez az a terület, ahol a folyékony szappan véglegesen hátrányba kerül. Ahogyan fent említettük, a folyékony szappanokat rendre műanyagba csomagolják, ami nem csak költségessé teszi a csomagolást, hanem annak elhelyezése is komoly problémákat jelent a környezetre nézve, ugyanis a műanyaghulladékok okozta a fejtörés a környezetvédelem egyik legnagyobb kihívása. Ezzel szemben a szilárdszappanok rendkívül egyszerű, általában papíralapú csomagolással rendelkeznek. Vékony műanyagréteggel időnként bevonják a szilárdszappanokat is, viszont ez sokkal kevésbé problémásabb, mint a folyékony szappan esetén.
Szilárd szappan – Folyékony szappan: 5-1
Összegzés
Futballban használt szlenggel élve kiütéses győzelmet aratott a szilárdszappan az összehasonlítás alapján. Természetesen mint minden, ez a kép is árnyaltabb, de ha környezettudatosságot tesszük életünk centrumába, akkor az összehasonlítási szempontok alapján egyértelművé vált, hogy a szilárdszappanokat kell preferálni.