Először láthatták csillagászok egy pulzár eszméletlen pusztítását
Fantasztikus felfedezést tettek kutatók az egyik égitesttel kapcsolatban.
Fantasztikus felfedezést tettek kutatók az egyik égitesttel kapcsolatban.
Asztronómusok most tapasztalhatták élesben először egy pulzár óriási felszabaduló energiáit, miután a közelében lévő csillag anyagát magába szívta, majd egy óriási robbanás nyomán kozmikus röntgensugarakat bocsátott ki magából, melyek a Napnál több mint ezerszer fényesebbek voltak.
Miután a csillagok elpusztulnak, vagy fekete lyukká, vagy neutroncsillaggá alakulnak. A pulzárok olyan extra-sűrű neutroncsillagok, amelyek szabályos intervallumokban forognak és a világítótornyokhoz hasonlóan periodikusan fényt szórnak szét.
A pulzárok néha úgynevezett akkréciós bináris neutroncsillag-rendszert hoznak létre – rajtuk kívül egy másik csillaggal együtt folyamatosan gázt és port szívnak el egymástól, végül pedig röntgensugarakat lövellnek ki pár hét múlva a világűrbe.
A Földtöl 11 ezer fényévnyire lévő Nyilas csillagképben található SAX J1808.4-3658 kódnevű pulzár rendkívül gyorsan pörög, másodpercenként körülbelül 401-szer fordul meg saját tengelye körül. A tárcsillagát minden második órában megkerüli és összesen 12 napig tartott, amíg teljesen fel nem emésztette a benne található anyagokat.
Csillagászoknak egészen mostanáig nem sikerült rögzíteniük ehhez hasonló eseményt, most azonban mindent részletesen felvettek. A kutatók hét különböző eszközzel, köztük a NASA Swift X-Ray Űrtávcsővel, valamint a Nemzetközi Űrállomáson található Nicer Instrument teleszkóppal vizsgálták a jelenséget.
A New York University Abu Dhabi kutatói rájöttek arra is, hogy a robbanás szélén kialakuló lemez java részt héliumból tevődik össze, ami eléggé furcsa, mivel az akkréciós réteg a pulzárok körül általában hidrogénből szokott állni.
Kapcsolódó hír: