Rájöttek, miként táplálja a koleszterin az áttétes ráksejteket
Kutatók megfejtették annak az orvosi misztikumnak a nyitját, amely a koleszterin és a rákos metasztázisok közötti kapcsolat meglétéről szóltak.
A Duke Rákközpont tudósai Donald McDonnell professzor vezetésével bebizonyították, pontosan milyen összefüggések révén képes a koleszterin befolyásolni a rákos áttétek burjánzását a szervezetben.
Korábbi tanulmányok során már sikerült rámutatni, miként hat a koleszterin a tumorok növekedésére ösztrogénpozitív rákszövetekben, most azonban másféle daganatokban is alátámasztották kísérleti állatok segítségével a szóban forgó hipotézist.
Rájöttek, hogy a 27HC hidroxikoleszterol, amely a koleszterin egyik fő metabolitja, képes megnövelni a rákszövetek zsírfelvevő képességét, melynek révén serkentik a GPX4 nevű enzim termelődését, ami megelőzheti a ferroptózist, vagyis a sejtek elhalását.
Mindezekből kifolyólag arra a következtetésre jutottak, hogy elképzelhető, ha magas koleszterinszintet állítanak be a szervezetben, akkor azzal lényegében elpusztíthatják a daganatos sejteket, illetve azokat az áttéteket, amelyeket rövid idő alatt okoztak.
Mellrákkal diagnosztizált betegeknél megfigyelték azt is, hogy azok a páciensek, akik magas koleszterinszintjük miatt sztatint szedtek, nagyobb eséllyel maradtak életben, ami arra utal, hogy ezek a készítmények elősegíthetik a rákos sejtek burjánzásának megakadályozását is.
Ha végül sikerrel végződnének az első terápiás kísérletek, akkor könnyen lehet, hogy a jövőben egy újabb gyógyszerrel bővülhet a rákkezelésekhez köthető készítmények tárháza, így javulhatna a betegek túlélési prognózisa.