Egyszerű gyomorégés elleni gyógyszer lehet a megoldás a koronavírus ellen?
Érdekes fejleményről számoltak be a New York-i Northwell Health kutatói, ami szerint egy hagyományos, vény nélkül kapható gyomorégés elleni gyógyszer látványos eredményeket ért el koronavírusos betegeknél.
Érdekes fejleményről számoltak be a New York-i Northwell Health kutatói, ami szerint egy hagyományos, vény nélkül kapható gyomorégés elleni gyógyszer látványos eredményeket ért el koronavírusos betegeknél.
Egy csütörtökön, a Gut nevű orvosi szaklapban publikált tanulmány szerint tíz koronavírus-fertőzöttnél bíztató eredményeket ért el a Pepcid nevű, famotidin tartalmú gyomorégés ellen gyógyszer, ugyanis valamennyi beteg szenvedését enyhítette, és hamarabb gyógyultak ki a fertőzésből.
A tanulmány egyik vezetője ugyanakkor kihangsúlyozza, még rendkívül alacsony a minták száma, akiken sikeresen alkalmazták a famotidint, viszont a terveik között szerepel, hogy egy sokkal szélesebb tömegen is bevessék a gyógyszert, bízva a sikerben.
A vizsgálat alá vont betegek – akik jelentősen eltérő korcsoportokba tartoznak, 23 és 71 év közöttiek – 10 nappal azt követően kapták a gyógyszert, hogy megjelentek volna az első, „hagyományos” tünetek, mint a szárazköhögés és a nehézlégzés. A tízedik beteg 26 nappal a tünetek megjelenését követően kapta meg az orvosságot.
A tanulmány szerint minden egyes betegnél gyors javulást tapasztaltak, 24-48 órával a famotidin első szervezetbe juttatását követően rendkívüli mértékben enyhültek a tünetek, ami azt sugallja, hogy egy potenciális gyógymód lehet a koronavírus ellen. A kutatók egyöntetűen megjegyzik, hogy nagyjából két héttel a gyógyszer használata után az összes beteg már relatíve jól érezte magát.
Ami még bíztató, hogy nagyon alacsony arányban éreztek a betegek bármilyen mellékhatást, azok is inkább enyhék voltak. A tíz vizsgált betegből hét nem panaszkodott mellékhatásokra, míg kettő is csak enyhe szédülésre és apróbb emésztési problémákra. Egy beteg volt, aki nem volt maradéktalanul megelégedve, ő sokkal fáradtabbnak érezte magát a famotidin után.
További jó hír, hogy a gyógyszer 5-7 napon belül a lázas betegeknél is megszüntette a lázat, míg egy másik, aki az oxigénszintjeit is folyamatosan vizsgálta, arról számolt be, hogy normális szintre állt vissza a famotidin hatására.
Ennek ellenére a kutatók nem zárják ki, hogy a betegeknél az úgynevezett „placebo-hatás” következett be, vagyis ugyan a gyógyszernek tulajdonítják a sikert, de valójában természetes úton sikerült meggyógyulniuk, ám pont ebből kifolyólag ezúttal szélesebb körben, és most otthon ápolt betegek helyett kórházi betegeken tervezik a további teszteket elvégezni.
Kapcsolódó hír: