A klímaváltozás miatt az emberek kétszer is meggondolják a gyermekvállalást
Egyre többen vonakodnak attól, hogy gyermeket vállaljanak egy olyan világba, amelyet az elkövetkező évtizedekben az éghajlatváltozás fog pusztítani.
Nemrég az ENSZ „vörös kódot adott ki az emberiség számára”, mivel a világ vezető klímatudósai az eddigi legkomolyabb figyelmeztetést adták ki az egyre súlyosbodó éghajlati vészhelyzet miatt.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) hétfői jelentése szerint a globális hőmérséklet a következő két évtizedben várhatóan 1,5 Celsius-fokkal emelkedik, ami meghaladja a párizsi klímaegyezmény egyik legfontosabb célját – a klímakatasztrófa kockázatának csökkentése szempontjából kritikusan fontosnak tartott, mérföldkőnek számító megállapodást.
A tudósok egyre sötétebb kilátásai a bolygó jövőjét illetően pedig egyre több embert riasztanak el a gyermekvállalástól. A Morgan Stanley elemzői a múlt hónapban a befektetőkhöz intézett üzenetükben azt írták, hogy „az éghajlatváltozással kapcsolatos félelmek miatt a gyermekvállalástól való tartózkodás mozgalma egyre nő, és gyorsabban hat a termékenységi rátákra, mint bármely korábbi trend a termékenység csökkenése terén”.
Érvelésük alátámasztására rámutattak felmérésekre, tudományos kutatásokra és Google-adatokra, amelyek szerint az éghajlatváltozás közvetlenül és közvetve is felgyorsítja a termékenységi ráta csökkenését. A UCLA kutatói kimutatták, hogy az Egyesült Államokban a születések száma csökkent a szélsőséges hőséget követő kilenc hónapban, míg egy tavalyi, 18 ezer kínai pár bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy az éghajlatváltozás, és különösen a környezetszennyezés 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel jár együtt a meddőséggel.
Egyesek azért döntenek úgy, hogy nem vállalnak gyermeket, mert attól tartanak, hogy ezzel felerősítik a globális felmelegedést.
Egy 2017-ben, az IOPscience című szaklapban közzétett svéd tanulmány szerint azzal, hogy családonként eggyel kevesebb gyermeket vállalnak, évente körülbelül 58,6 tonnával lenne kevesebb a szén-dioxid-kibocsátás a fejlett országokban. Kimberley Nicholas, a tanulmány egyik szerzője azonban a Voxnak adott idei interjújában azt mondta, hogy a népesség csökkentése nem a klímaválság megoldásának módja.