Ellentmondásos tanulmány hátráltatta a WHO munkáját
Kettő, szakmailag rendkívül elismert orvosi lapban megjelent tanulmány esetén is komoly kritikákat fogalmaztak meg a koronavírus-betegek kezelésére használt gyógyszerek, közöttük az azóta hírhedtté vált hidroxiklorokin kapcsán.
Kettő, szakmailag rendkívül elismert orvosi lapban megjelent tanulmány esetén is komoly kritikákat fogalmaztak meg a koronavírus-betegek kezelésére használt gyógyszerek, közöttük az azóta hírhedtté vált hidroxiklorokin kapcsán.
Az egyik érintett tanulmány a New England Jorunal of Medicine-ben május 1-jén publikált írás, amely arra a következtetésre jutott, hogy egy széles körben használt vérnyomáscsökkentő gyógyszer nem növeli meg a halálozási esélyét a koronavírus-fertőzötteknek.
A tanulmány a chicagói Surgispehere Corp. által összegyűjtött, több száz kórház adatbázisát használta fel, mely vállalat adatait egy, a Lancet nevű orvosi lapban publikált tanulmányban is alapul vettek, amely viszont arra a következtetésre jutott, hogy a hidroxiklorokin és a klorokin használata növeli a kórházba került koronavírus-fertőzöttek halálozási kockázatát.
A botrány kirobbanását követően, amelyben azzal vádolták a Surgisphere Corp. adatbázisát, hogy „hamis adatokon alapszik”, mind a Lancet, mind a New England Journal of Medicine kiadott egy hivatalos közleményt, utóbbi állítása szerint kifejezetten megkérték a tanulmány szerzőit, hogy megbízható adatokra építsék a kutatásaikat, ami így aggodalmakat gerjesztett a tudományos világban.
A másik tanulmány, mely a kritikák kereszttüzébe került a Lancet-ben publikált hidroxiklorokin tanulmány, amelynek a befolyásosságát emelték ki. Annak ellenére, hogy csak egy obszervációs tanulmány volt, vagyis kifejezett választ nem adott a felvetett kérdésre, a WHO tevékenységét is befolyásolta, ugyanis röviddel a megjelenése után ideiglenesen leállíttatták a maláriagyógyszerrel kapcsolatos kísérleteket.
Abból kifolyólag, hogy a The Lancet tanulmánya is a Surgisphere adatbázisán alapult, még mindig nem lehet igazán megállapítani, hogy a hidroxiklorokin pontosan milyen hatással van a koronavírus-fertőzöttek szervezetére. A Surgisphere ugyanakkor egy hivatalos közleményében megvédte saját tevékenységét, szerintük igenis valós az adatbázisuk, és semmilyen gyógyszergyár vagy egyéb érdekelt nem pénzeli őket.
A történtek nyilvánosságra hozatala után a WHO megerősítette, hogy tovább folytatják a hidroxiklorokin koronavírus-fertőzésre gyakorolt hatásának vizsgálatát.
Kapcsolódó hírünk: