Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A telefongyártók is megérezték a chiphiányt, drágulnak az új készülékek

A szállítások lassulnak, az árak pedig emelkednek, miközben a vállalatok alkatrészekre vadásznak; az ellátási lánc várakozási ideje azonban a veszélyes zónába lépett.

...svg content...Fotó: Flickr/Miro
Smart
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az okostelefon-iparban már látszanak a globális chiphiány okozta harci sebek: a szállítások lassulnak, és a vásárlók évek óta először tapasztalnak ilyen jelentős áremelkedést. Egyes vállalatok kénytelenek voltak visszafogni a termelést és elhalasztani az új kiadásokat, mindez pedig megakasztotta az erős évkezdetet.

Az okostelefon-gyártók az év nagy részében elkerülték az autó-, számítógép- és háztartási készülékgyártásban tapasztalt alkatrészhiányt. A telefongyártók nagyjából fél évre előre beszerzik a kulcsfontosságú alkatrészeket, ám mostanra ezek a készletek is megcsappantak. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A Samsung Electronics, a világ legnagyobb okostelefon-gyártója esetében a kulcsfontosságú alkatrészek beszerzési problémái hozzájárultak ahhoz, hogy a szállítások 20 százalékkal csökkentek az előző negyedévhez képest. Az Alphabet tulajdonában lévő Google közölte, hogy a Pixel 5a 5G-s készüléke csak az Egyesült Államokban és Japánban lesz elérhető, miután az előző évi modellek szélesebb körben jelentek meg.

A chipek ellátási nehézségei azonban nem egyenletesen oszlanak meg az okostelefon-iparban: az évente eladott 1,3 milliárd okostelefon mintegy hatodát adó Apple az iparági elemzők szerint ellátási láncának befolyása miatt kimaradt a kálváriából, ahogy a Samsung prémium kategóriás készülékeinek többsége is. Ezzel azonban még mindig az okostelefon-ipar több mint 80 százaléka küzd az alkatrészhiánnyal.

A Counterpoint Research piackutató szerint 2021 első három hónapjában a globális okostelefon-szállítások 20 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, és 4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2019 hasonló időszakában.

Az iparág 2021-re felkészültnek tűnt, mivel megjelentek a koronavírus elleni vakcinák, a gazdaságok újra megnyíltak és az emberek újra elkezdtek költeni. A globális okostelefon-szállítások tavaly az áprilistól júniusig tartó negyedévben érték el mélypontjukat, mivel az országok zárlat alatt voltak. A második negyedévi szállítások pedig eddig mindig felülmúlták az első negyedévi adatokat.

Az idei év a nagy remények ellenére azonban kivételnek tűnik: a Counterpoint becslése szerint az iparági szállítások a második negyedévben várhatóan 10 százalékkal csökkennek az első negyedévhez képest. A chiphiány miatt megemelkedett alkatrészárak egyelőre a készülékárak emelkedésében mutatkoznak meg.

A Strategy Analytics piackutató szerint a március-júniusi negyedévben a telefonok átlagos nagykereskedelmi ára világszerte 5 százalékkal emelkedett. Ez jelentős változás az elmúlt évekhez képest, amikor az árak nem emelkedtek 2 százaléknál nagyobb mértékben írja a Wall Street Journal.

„A telefonipar árképzési erejének meg kell védenie, ha nem is erősítenie a vállalatok alsó sorait, és a vásárlók nem biztos, hogy visszavágnak a magasabb költségek ellen, ha olyan új készülékeket vesznek szemügyre, amelyek képesek csatlakozni a következő generációs 5G hálózatokhoz”

– mondta Neil Mawston, a Strategy Analytics ügyvezető igazgatója.

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.