Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

Egészen 2022 nyaráig tarthat a globális chiphiány

A világ legnagyobb chipgyártója, a tajvani TSMC bejelentette, hogy a nemzetközi hiány ellenére az első fiskális negyedévben 19 százalékos profitot könyveltek el.

Unsplash
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Hatalmas hiány jelentkezett a piacon azután, hogy a koronavírus-járvány megfékezése miatt bevezetett zárlatok következtében egyre többen kényszerültek távoktatásra és home office-ra, így megnőtt a kereslet az elektronikai cikkek iránt.

Nem segített a helyzeten az sem, hogy a nagyobb videókártya-gyártók a következő generációs GPU-jaikat rendkívül alacsony árakon dobták piacra, miközben a bitcoin értéke berobbant, így ezen a téren is jelentős akadozások léptek fel. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az autóipar szintén megérezte a negatív trendeket, a japán Subaru például nemrég közölte, legalább májusig felhagynak az új modellek gyártásával, mivel nincs elegendő chipjük a gépjárművek megfelelő biztosítását szolgáltató szenzorok és fedélzeti számítógépek összeszereléséhez.

Mindezek ellenére a világ legnagyobb chipgyártója, a TSMC 19,4 százalékos profitot termelt 2021 első negyedévében, köszönhetően annak, hogy főként az Apple és a Qualcomm lapkakészleteit helyezték előtérbe, melyekből a legtöbb fogyott 2020 végén és 2021 elején világszerte – írta a Reuters.

Vendell Huang, a TSMC alelnöke és vezető pénzügyi biztosa elmondta, a második negyedévben nem számítanak akkora növekedésre, mint ami a Q1 időszakban történt, ami főként amiatt lehet, hogy visszaesik majd valamelyest a mobilok szezonalitása következtében a kereslet.

A TSMC január és március között 4,93 milliárd amerikai dollárt tehetett zsebre, míg bevétel szempontjából 12,92 milliárdos pluszon zártak. A pozitív eredmények ellenére a globális chiphiány enyhülésére még várnunk kell, Huang szerint egészen 2022-ig tarthat a jelenlegi szűkös helyzet.