Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,007 $

Örökre kitiltanák a stadionokból a rasszista szurkolókat

A 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság döntőjét követően rasszista támadások érték az angolok három fekete játékosát, miután a tizenegyespárbajban nem sikerült pontot szerezniük.

...svg content...Fotó: London, 2021. június 18. Az angol Marcus Rashford (k) a pályára érkezik Harry Kane (b) helyett a koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság D csoportjának második fordulójában játszott Anglia-Skócia mérkõzésen a londoni Wembley Stadionban 2021. június 18-án. MTI/AP Pool/Frank Augstein
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A The Guardian a Hope not Hate érdekvédelmi csoporttal együttműködésben végzett egy felmérést, melynek eredményeiből kiderült, hogy az olaszok ellen játszott és elvesztett nagytétű mérkőzés után több mint 120 játékost ért rasszista támadás, faji alapú bántalmazás az interneten – írja az Index.

A The Guardian szerint ráadásul ehhez az sem kellett, hogy az angol csapat elveszítse a döntőt az olasz válogatottal szemben, hiszen már a csoportmeccseket követően 44 hasonló, rasszista indíttatású eset történt a közösségi oldalakon a labdarúgók ellen.  Soron kívül Riasztó mértékben növekszik az idős, beteg, munkaképtelen hajléktalanok száma Magyarországon

A döntő után Marcus Rashfordot, Jadon Sanchót és Bukayo Sakát érték a támadások, ők voltak ugyanis, akik a tizenegyespárbaj során hibáztak. A hatóságok minden incidenssel kapcsolatban nyomozást indítottak. 

A rasszizmus és faji alapú gyűlölet az internetről azonban a való világba is túlcsordult, erre példa az is, hogy a Marcus Rashfordról – aki egyébként a Manchester United játékosa – készült falfestményt graffitivel megrongálták a városban. 

Az utcai műalkotást azóta az alkotó kijavította, és a helyiek pozitív és antirasszista üzeneteket ragasztottak a falra a Rasfordot ábrázoló arckép köré: 

Fotó Flickr
Fotó Flickr

Gareth Southgate, az angol válogatott szövetségi kapitánya kijelentette, hogy a történtek teljes mértékben megbocsáthatatlanok, de hozzátette, hogy az elfogadhatatlan rasszista és diszkriminatív viselkedés csupán a szurkolók 1 százalékára jellemző, a maradék 99 százalék pedig teljes mellszélességgel kiáll a játékosok mellett.

„Három srác, akik az egész Európa-bajnokságon nagyszerűek voltak, vették a bátorságot, és sorsdöntő pillanatban elvállalták a tizenegyest. Tiszteletet és támogatást érdemelnek, nem pedig azt a mocskolódást, amit a mérkőzés után kaptak. Ha a közösségi oldalakon gyűlölködsz, nem vagy angol szurkoló, és nincs is szükségünk rád!” – üzente Harry Kane keményen a rasszista drukkereknek. 

Három szurkoló létrehozott egy petíciót a neten annak érdekében, hogy a rasszista szurkolókat örök érvénnyel kitiltsák a stadionokból, arénákból. Petíciójukat kevesebb mint egy nap alatt több mint egymillió ember alá is írta, az aláírásgyűjtést létrehozó szurkolók pedig arra kérték az Angol Labdarúgó-szövetséget és a kormányt, hogy működjenek együtt az akció során.