Súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak az inváziós szúnyogfajok Magyarországon
Az európai emberek még nincsenek felkészülve azokra a csípésekre, amelyeket a trópusi égövben elterjedt rovarok okoznak, mégis szembe kell néznünk velük, az éghajlatváltozás hatására ugyanis nálunk is megjelenhetnek.
Garamszegi László Zsolt ökológus az ATV Híradó megkeresésére elmondta, a klímaváltozás nyomán megjelenő és trópusokról behurcolt fajok olyan betegségeket terjeszthetnek, mint például a nyugat-nílusi láz vagy a bőrférgesség.
„Elsősorban jellemző rájuk, hogy nagyon kontrasztos, fekete-fehér színezetűek, csíkosak, a lábaikon is fehér csíkok, sávok találhatóak, illetve a tor részen, a szúnyog háti részén található mintázat az, ami egyértelműen elárulja számunkra, hogy mely fajjal van dolgunk” – mondta Kurucz Kornélia biológus az ázsiai tigrisszúnyogról.
Garamszegi hozzátette, az európai ember nincs felkészülve ezeknek a szúnyogoknak a csípésére, így a rovar nyálával bekerülő fehérjék akár eltérő immunválaszt is kiválthatnak, például sokkal hevesebb viszketést.
Hazánkban nagyjából ötven csípőszúnyog honos, a XVII. kerületben és Újpesten már sokan panaszkodtak az invázióra, mivel egyszerűen annyi a káros rovar, hogy a „kutyából lassan semmi nem marad, nemhogy az emberből” – mondta az egyik gazdi.
A tudósok inkább a biológiai irtást támogatják a kémiai szórással szemben, a szúnyoggyérítésért felelős Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tanácsadója, Sáringer-Kenyeres Tamás szerint azonban mindkettőnek van előnye és hátránya: