A világ első űrbéli génmódosítását hajtották végre az ISS-en tartózkodó űrhajósok
Az úgynevezett CRISPR génmanipulációs eljárás első lépései sikeresen zárultak a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.
Egy kutatócsapat sikerrel véghezvitte korábbi terveit, így megvalósult az első CRISPR-Cas9 technológiával elvégzett genetikai beavatkozás az univerzumban, mely során a mikrogravitáció, vagyis a súlytalanság állapotának DNS-molekulára mért hatását vizsgálták.
Az Engadget magazin jelentéséből kiderült, hogy a kísérletet még 2019-ben hajtották végre, azonban csak a legutóbbi tudományos publikációból derültek ki a végeredmények, amelyek ígéretesnek bizonyultak.
A tudósok kifejlesztettek egy teljesen új technikát, melynek segítségével a DNS-molekulák önjavítási képességét lehet megfigyelni az élesztőgombák sejtjeiben, így képesek voltak arra, hogy a világűrben beavatkozás nélkül megnézzék, miként regenerálódnak ezek az érzékeny szövetek.
Mindezekből kifolyólag egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy megértsék, a világűrben történő utazás során milyen negatív behatásoknak lehet kitéve akár az emberi DNS is.
A tanulmányból megtudhattuk, hogy a Föld atmoszférájának elhagyását követően magasabb a rizikója a különböző genetikai betegségek és rendellenességek kialakulásának, hiszen ezekben a régiókban nagyon magas az ionizációs sugárzás, ami a kozmikus radiáció jelentős részében megtalálható.
Az eredmények azért is számítanak biztatónak, mert ezáltal sokkal kedvezőbb körülmények között végezhetik el a jövőbeni űrutazásokat, és olyan szkafandereket alkothatnak meg, amelyek erőteljesebben védik az emberi szervezetet a káros sugárzásoktól, ezáltal sértetlenek maradnak az asztronauták DNS-ei.