Folyamatosan tanuló mesterséges intelligencia ellen képzi ki vadászpilótáit Kína
Egy új cikk szerint Kínában már mesterséges intelligenciák ellen képzik ki az újonnan toborzott vadászpilótákat, miközben az Egyesült Államokban még csak próbálgatják a hasonló technológiákat.
A Business Insider számolt be több, a kínai állami médiában megjelent cikkről, melyek alapján a kínai vadászpilóták szimulált harcokban, folyamatosan fejlődő mesterséges intelligencia ellen csiszolják képességeiket. Ezek alapján van olyan eset, hogy a robotok az emberi ellenfeleiktől ellesett trükkökkel verik meg őket.
Du Csianfeng csapatvezető szerint fokozatosan építik be a mesterséges intelligenciát a kiképzésbe. Elmondása szerint a gép „remekül kezeli a repülőt és hibátlan taktikai döntéseket hoz”, így remek eszköz arra, hogy a kínai pilótákat kreatív döntések hozatalára kényszerítse.
Az ázsiai ország az évszázad felére szeretne egy „háborúk megnyerésére képes hadsereget” hozzanak létre. Technológiailag rohamtempóban fejlődnek, ami azonban hiányzik, az a csatatéri tapasztalat, amely elengedhetetlen egy modern hadsereg működtetéséhez. Emiatt fejlesztette ki a hadsereg kutatóintézetekkel közösen a mesterséges intelligenciát, amiről azonban részleteket nem közöltek.
Kérdés emiatt, hogy valóban harctéren használatos tapasztalattal gazdagodnak-e a pilóták, vagy sem. Guy Snodgrass, nyugalmazott tengerészgyalogos-parancsnok szerint egy nem megfelelő mesterséges intelligencia elleni küzdelem esetén csak olyasmit tanulnak a pilóták, amelyet önvezető repülőgépek ellen hasznosíthatnának – ilyenje azonban még egy seregnek sincsen.
Snodgrass azt is elmondta, amennyiben a mesterséges intelligencia is tanul – és a kínai pilóták nyilatkozata szerint ez így van – a következő lépések egyike, hogy egy valódi vadászgéppel is kipróbálják a működését. Kína mellett az Egyesült Államok is dolgozik már ennek lehetőségén, már 2018-ban felvetődött ennek lehetősége.