Közzétette Kína a Mars-bázisukkal kapcsolatos tervrajzokat
A kínai állami kézben lévő CALT technológiai kutatóintézet bejelentette, hogy egy állandó bázist szeretnének létesíteni a vörös bolygó felszínén, melynek fedélzetén űrhajósok tanulmányozhatnák az égitestet.
A 2021-es Globális Űrkutatási Konferencián a CALT vezetője, Vang Hsziaocsün elmondta, szoros együttműködésben állnak az ország technológiai intézeteivel, így hamarosan egy háromlépcsős fejlesztési fázis során létrehozhatják a Marsra tervezett missziójuk alapelemeit.
A Global Times riportjából kiderült, az első küldetés során marsi kőzetmintákat kívánnak visszajuttatni a Földre a 2030-as évek közepéig, melyek alapján meghatározhatják, a bolygó mely részén érdemes megépíteni az ambiciózus bázist.
Ezután a 2040-es évek derekán a kínai űrügynökség abban bízik, hogy egy nagy méretekkel rendelkező flottát indíthat útjának a vörös bolygó irányába, amit a Marson való landolás után a személyzet tagjai kicsomagolhatnak, és megkezdhetik az űrbázis felhúzását a súlytalanság állapotában.
Vang meg van győződve róla, hogy kizárólag atomenergiával működtetett egységekkel érhetik el a sikert, ezért gőzerővel fognak dolgozni azon, hogy a lehető legprecízebb módszerekkel továbbfejlesszék a jelenlegi technológiájukat.
Még egy úgynevezett űrlétráról is szó esett, ami lényegében egy világűrben használható lift, amellyel a Holdra vagy a Marsra alig négy százalékos terheltség mellett lehet rakományt és embereket szállítani, így költséghatékony eljárásnak minősülhet.
Hogy valójában mi lesz az egészen bátor tervekből, azt egyelőre nem tudni, ám a kínaiakat ismerve nem csak a levegőbe beszélnek, elég csak a nemrég beüzemelt új űrállomásra, valamint a rengeteg űrbéli küldetéseikre gondolni.