Mi okozhatja a Plútón látható hatalmas, vörös foltokat?
A Naprendszer egyik legnagyobb méretekkel rendelkező törpebolygóján holland csillagászok misztikus foltokat fedeztek fel.
Ahhoz, hogy megértsék, pontosan miként is keletkezhettek ezek a piros színű pacák, a kutatók laboratóriumi körülmények között szimulálták le a Plútón uralkodó környezeti viszonyokat – adta hírül a New Scientist tudományos magazin.
A NASA New Horizons űrszondája által készültek az első fényképek a hatalmas, vörös foltokról, amelyekről csak találgatnak, hogyan jöhettek létre a kietlen tájon.
A Cthulhu Macula névre keresztelt geológiai struktúrák nagyjából a törpebolygó egyenlítőjén helyezkednek el. Az eddigi feltételezések alapján tholinokból állhatnak, amelyek lényegében szerves anyagok, amik akkor alakulnak ki, amikor a kozmikus és erőteljes UV-sugárzás hatásár felmelegszenek a légkörben lévő széntartalmú gázok, úgymint a metán és a szén-dioxid.
A Delft Műszaki Egyetem kutatócsapata az eddig begyűjtött információk és hipotézisek alapján megpróbálta megalkotni laboratóriumban is a Plútón előforduló természeti jelenségeket, ám bármennyire is szerették volna, nem jártak sikerrel.
Mindezekből kifolyólag nem lehet elvetni a tholinok ötletét sem, hiszen igaz, hogy képtelenség volt a Földön újraalkotni a folyamatokat, ez még nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a Naprendszer távoli pontján ez ne mehetne végbe a jeges és fagyos felszín fölött.
Asztronómusok és geológusok szerint az is elképzelhető, hogy a kozmikus sugarak megváltoztathatják, miként verik vissza a fényt a tholinok, így a törpebolygó régiói eltérő módon szublimálják a jeget, ezért a fénytörés és az egyéb tényezők miatt vöröses színt vesz fel az atmoszféra ezen térsége.