Örökre elveszítettük a Hubble űrtávcsövet
Habár korábban úgy tűnt, sikerült némi életet lehelni a sorozatos meghibásodásokon átesett űrteleszkópba, minden jel arra utal, hogy a szoftvert képtelenség újraindítani.
A NASA továbbra sem találta meg a Hubble-ön lévő fedélzeti komputeren keletkezett glitch okát, ezért az obszervatóriumot még mindig offline kell üzemeltetniük – adta hírül az Insider magazin.
Nem kizárható az sem, hogy végérvényesen búcsút inthetünk a több mint harminc éve a Föld körül keringő űrtávcsőtől, viszont az amerikai űrhivatal mérnökei szeretnének rájönni, mi okozhatta a kiesést. Eddig azt gyanították, hogy a memóriamodulnál jelentkezhetett galiba, ezt az ötletet azonban már elvetették.
A Hubble-ön utoljára 2009-ben végeztek el egy nagyobb javítást, akkor egy emberi missziót indítottak az űrszerkezetre, és telepítettek egy teljesen új számítógépet, kicserélték az elhasználódott akkumulátorokat, valamint felszereltek korszerű tudományos eszközöket.
A NASA ezúttal nem tervez újabb javítási munkálatokat végrehajtani az űrtávcsövön, hiszen utódja, a James Webb űrteleszkóp már készen áll arra, hogy kilőjék az univerzumba, már csak az utolsó finomhangolásokat hajtják végre rajta, így semmi akadálya sem lesz, hogy lecseréljék az elavulófélben lévő Hubble-t.
A csillagászoknak tehát ideiglenesen más obszervatóriumok után kell, hogy nézelődjenek, bár a Hubble-nek rengeteg mindent köszönhetnek, a több mint három évtizednyi megfigyelések alatt megannyi fontos információt gyűjtöttek be a világűr rejtett szegleteiről, amit máshogyan lehetetlen lett volna realizálni.