Hamarosan kilőhetik az univerzumba a világ első fából készült szatelitjét
A fából készült, WISA Woodsat névre keresztelt parányi műholddal különféle meteorológiai méréseket szeretnének végrehajtani tervezői.
A finn Arctic Astronautics által tervezett nanoszatellit mindössze 10 x 10 x 10 centiméteres méretekkel rendelkezik, súlyát alig 1 kilogrammban adták meg, míg teljes külső szerkezetét speciális furnérből, mégpedig WISA-ból készítették.
A cég főként apró, kocka alakú műholdakat tervez diákok számára, az idén esedékes misszió célja is az lesz, hogy egyetemi hallgatók segítségével leteszteljék, miként bírják a furnérlemezből összeszerelt panelek a világűr viszontagságos körülményeit – írta a Space.com magazin.
A faszatellitre két darab kamerát helyeztek, melyek közül az egyiket egy fémből készült szelfibotra rögzítették, így a szenzorával könnyedén nyomon tudják követni, pontosan miként viselkedik, illetve tart-e még a furnér a súlytalanság állapotában és az univerzumra jellemző hidegben.
A projekt vezetője és a Woodsat tervezője, Samuli Nymanm elmondta, nem volt egyszerű feladat megalkotni a műholdat, ugyanis a fa alapvetően könnyedén elhasználódna a világűrben. Ezt elkerülendő alumínium-oxid burokba helyezték az egység elektromos alkatrészeit, így a felületét nem tudják érni azok az erősen korrozív atomi oxigénrészecskék, amelyek a Föld atmoszférájának külső rétegében szinte hemzsegnek.
Ezeket az egyatomos oxigénmolekulákat először a NASA Space Shuttle küldetései során fedezték fel – akkoriban jöttek rá, hogy a szerkezet termikus takaróit éppen ez a gáz tette tönkre, nem pedig más környezeti tényezők miatt szenvedték meg az űrrepülést.
A borításon kívül a mérnökök különféle lakkokat és bevonatokat is tesztelni fognak, továbbá egy nyomásmérőt is elhelyeztek a Woodsaton, amivel a műhold belsejét ellenőrizhetik valós időben. A miniatűr faszatellit energiaellátásáért kilenc kicsi napelem felel majd, továbbá egy rádió jeladóval is ellátták, így szinte bárki foghatja saját eszközeivel a műhold jelzéseit, ha ért az ehhez szükséges technikához.