A koronavírusos cukorbetegek 10%-a hal bele a komplikációkba kórházba szállítás után
Lesújtó adatokat közölt az egyik tudományos lap, amelyben összesítették az alapbetegségben szenvedők hajlamosságát a COVID-19 fertőzésre.
Lesújtó adatokat közölt az egyik tudományos lap, amelyben összesítették az alapbetegségben szenvedők hajlamosságát a COVID-19 fertőzésre.
A Diabetologia legutóbbi, pénteki számában 1 300 betegen végzett vizsgálatok kimutatták, hogy minden tizedik diabéteszes páciens hét napon belül életét veszti abban az esetben, ha elkapta a koronavírust.
A kutatásban szereplő cukorbetegek kétharmada férfi volt, az átlagéletkort pedig 70 évben állapították meg.
A rosszabb vércukorszint meglepő módon azonban nem mutatta a koronavírus-fertőzés kimenetelének rosszabb lefolyását. Az ún. mikrovaszkuláris komplikációk, amik a szemeket, a veséket és az idegeket érintik, az 53 vizsgált francia kórház betegének 50%-át érintették; a szívben, agyban és lábakban található nagyobb artériákkal kapcsolatos problémák pedig a páciensek 40%-ánál álltak fenn.
Mindegyik kockázati tényező sajnos növelte a kórházba szállítás utáni hetedik napon történő elhalálozás esélyét. A 75 évnél idősebbek rizikója 14-szer magasabb volt az 55 évnél fiatalabbakhoz képest.
A kórházi kezelések hetedik napján a páciensek egyötöde intubáláson esett át és lélegeztetőgépre szorult, az egytizedük pedig elhunyt, azonban 25%-uk felépült és haza lett engedve.
A kutatások alátámasztották, hogy az inzulin és az egyéb vércukorszint stabilizálásában segítő gyógyszer semmilyen kockázatot nem jelent a koronavírus-fertőzés szempontjából, így a szedésük továbbra is javasolt. A cukorbetegségen kívül a szívelégtelenség, a magas vérnyomás és a tüdőbetegségek a vezető halálozási faktorok.