Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bődületes összegre perelték be a TikTokot az Európai Unióban

Összesen 1.4 milliárd euróra perelte be a kínai fejlesztésű TIkTokot egy csoportnyi holland szülő, állításuk szerint az uniós szabályok megszegések, túlzott adatgyűjtés és a gyermekek veszélyeztetése miatt.

...svg content...A kínai kötődésű, rövid videók megosztására épülő TikTok alkalmazás ikonja egy okostelefon képernyőjén Berlinben 2020. július 7-én. Mike Pompeo külügyminiszter az előző napon kijelentette, hogy az Egyesült Államok fontolgatja kínai közösségi média alkalmazások betiltását, többek között a TikTok is áldozatul eshet. MTI/EPA/Hayoung Jeon
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A Piaci Információkutató Alapítvány (SOMI), mely összesen 64 ezer szülőt reprezentál az Európai Unióban, pert indított egy amszterdami bíróság előtt és legalább 1.4 milliárd eurós sérelemdíjat szeretnének az okozott károkért – írja a Deutsche Welle.

A SOMI állítása szerint a TikTok ugyanis a megfelelő engedélyezési mechanizmusok nélkül gyűjt adatokat gyermekektől. Egy holland ügyvéd meglátása szerint ugyanis a kínai alkalmazás uniós jogot sért azzal, hogy a szükségesnél több adatot gyűjt a felhasználóktól. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

„Egyelőre az még nem tiszta, hogy a TikTok pontosan hogyan használja fel a személyes adatokat. Felmerültek olyan aggályok, hogy személyre szabott reklámokra használják, valamint adattranszfereket végeznek az Egyesült Államok és Kína fele” – fogalmazott.

Az ügyvéd, Douwe Linders meglátása szerint a nem megfelelő engedélykérés abban is kimerül, hogy a 16 éven aluli gyermekek túl könnyedén tudnak profilt létrehozni a közösségi platformon, mindenféle szülői engedélyt megkerülve.

A felháborodott szülők állítása szerint több gyermek is életét vesztette világszerte annak következtében, hogy különböző TikTokon látott, veszélyes kihívásokat próbáltak teljesíteni. A „Blackout kihívás” is ilyen, melynek lényege, hogy a résztvevőinek addig kell fojtania egymást, amíg valamelyikük el nem ájul.

Linders azzal pontosított, hogy ugyan nem feltétlen okoznak ezek a kihívások halált, nagyon kockázatosak tudnak lenni és akár pszichés vagy fizikai sérülést is tudnak gyermekeknek okozni, habár ez már a TikTok előtti világban is létezett.

A kínai fejlesztők elmondása szerint mindent megtesznek azért, hogy védelemben részesítsék fiatalabb felhasználóikat. Példának okáért automatikus beállításként alkalmazzák, hogy a 13-15 közötti gyermekek profiljait automatikusan privátnak, és nem nyilvánosnak teszi.

Ez pedig azt jelenti, hogy idegen felnőttek nem fogják látni a saját folyamukban azokat a videókat, amelyeket 16 éven aluli gyermekek készítenek. A cég elmondása szerint ráadásul folyamatosan dolgoznak náluk moderátorok is, akik törlik a sérelmezett videókat és akár ki is tiltják a felhasználói fiókokat.

A SOMI végül azért döntött az 1.4 milliárd eurós követelés mellett, mert pontosan beárazták, hogy a „megkárosított” gyermekek korosztály szerint mekkora sérelemdíjat érdemelnek: a 13 éven aluliak fejenként 2000, 13-15 közöttiek fejenként 1000, a 16-17 közöttiek pedig fejenként 500 eurót.