Életben tarthatják a laboratóriumban klónozott mesterséges embriókat
Habár rengeteg morális és vallási kérdéseket vetnek fel a humán embriókkal kapcsolatos kísérletek, a legújabb útmutató és törvényrendelet alapján sokkal hosszabb ideig életben tarthatják a gyakran genetikai módosításon átesett magzatokat.
Az úgynevezett 14 napos szabály hamarosan a múlt homályába veszhet, az AP hírügynökség jelentéséből ugyanis kiderült, hogy több ország is nyitott afelé, hogy változtassanak a szigorú szabályokon annak ellenére, hogy bioetikai szempontból aggályos az embriók hosszabb ideig történő életben tartása.
Sokan nem értenek egyet a Nemzetközi Őssejtkutató Társaság (ISSCR) lazább, nyitottabb javaslatával, a kutatók és a genetikusok ezzel szemben üdvözölték a híreket, hiszen az embriók fejlődésének 14. és 28. napja között játszódnak le azok a folyamatok, amelyek által jobban megérthetik a genetikai struktúrák változását, és esetleges beavatkozásokkal akár elérhetik azt is, hogy ne alakuljanak ki különböző öröklődő rendellenességek a magzatok szervezetében.
Robin Lovell-Badge, a Francis Crick Intézet őssejtkutató professzora elmondta, kulcsfontosságú lépésnek tartja a határozatot, hiszen a veleszületett elváltozásokat időben észlelhetik, így már a betegségek létrejöttének korai szakaszában megkezdhetik a szükséges gyógykezeléseket, elkerülvén ezzel a későbbi szövődményeket.
Kathy Niakan, az útmutató másik szorgalmazója közölte, minden szükséges jogi és etikai korlátot fel fognak állítani annak érdekében, hogy megakadályozzák az illegális génmódosítás és az illetéktelen kutatások elterjedését.
A Genetikai és Társadalmi Kutatóközpont igazgatója, Marcy Darnovsky azonban nem ért egyet kollégáival, szerinte ugyanis az útmutatók alapján nehéz felállítani egy felső korlátot, ami ahhoz vezethet, hogy már élő, akár lélegzésre képes magzatokat manipulálnának, ez pedig már bűncselekménynek számít.
Korábban már hallhattunk olyan hírekről, melyek szerint Kínában fejátültetést végeztek el apró emberi embriókon, ami bioetikai perspektívából szintén elfogadhatatlannak minősül, az új rendelet értelmében pedig könnyen lehet, hogy ismét visszaélnek az orvostudomány számára egyébként rendkívül fontos módosítással.