Minimális alkoholmennyiséggel is károsíthatjuk az agyunkat
A legújabb kutatások alapján nem szükséges félholtra innunk magunkat ahhoz, hogy jelentős agysejtpusztulást idézzünk elő szervezetünkben, ehhez ugyanis elég egy pohár alkohol is.
Az Oxfordi Egyetem tanulmányából kiderült, hogy nincs annyi alkoholmennyiség, amiről ki lehetne jelenteni, hogy fogyasztása esetén biztonságban érezhetjük magunkat.
A tudósok szerint még a mérsékelt italozgatás során is visszafordíthatatlan károkat okozhatunk az agyban, amelyek később kognitív rendellenességek kialakulásában nyilvánulhatnak meg, ezért a legjobb, ha egyetlen korty alkoholt sem iszunk.
A kutatók az Egyesült Királyság Biobankjának adatait elemezték ki, amely lényegében a világ egyik legnagyobb mintavételezési egységének számít. A Biobank egy kiterjedt adatbázis, amiben több mint 43 572 brit állampolgár MRI vizsgálatainak eredményét lehet megnézni.
A statisztikák metaanalízise során kimutatták, hogy óriási különbségek fedezhetőek fel az alkalmi fogyasztók, a rendszeresen alkoholizálók és az absztinensek között. Rájöttek, hogy minél többet és minél gyakrabban iszik valaki alkoholt, annál nagyobb mértékben indul pusztulásnak az agy szürkeállománya, ami az agysejtek elhalásához vezethet.
Ami még ennél is lesújtóbb, hogy a károsodás mértékét tovább erősíthetik az olyan plusz tényezők, mint például a dohányzás, az elhízás, valamint a meghúzódó alapbetegségek, például a diabétesz és a magasvérnyomás-betegség.
A tanulmány egyelőre még nem esett még szakértői elbíráláson, így csupán feltételezésekről beszélhetünk, ám ha mégis beigazolódik a brit tudósok hipotézise, akkor bizony érdemes lesz átértékelnünk alkoholfogyasztási szokásainkat és az italozásról alkotott képet.