Úttörő asztma elleni vakcinát alkottak meg, hamarosan emberek is megkaphatják
A légúti megbetegedések külön válfajához tartozik az asztma, ami rendkívüli módon megkeserítheti a páciensek életét, hiszen olyan kellemetlen tüneteket idézhet elő, amelyek köhögéses rohamokhoz és fulladáshoz vezethetnek.
Az asztma orvosi nyelven heterogén betegség, ami azt jelenti, hogy tünetileg lehet csupán kezelni, amire főként kortikoszteroidos terápiát alkalmaznak. Az asztmás páciensek közel 50 százalékánál megfigyelték, hogy a légútban két gyulladást serkentő molekula, mégpedig az IL-4 és az IL-13 túltermelődése zajlik.
Az úgynevezett dupilumab gyógyszerrel történő monoklonális antitest-terápia során az IL-4 és IL-13 jeleket le lehet állítani, ám a kezelés nagyon drága, több ezer dollárba kerül dózisonként, és állandó utánpótlással lehetséges csupán kikezelni a krónikus betegeket.
A francia Pasteur Intézet tanulmányából kiderült, hogy jelentősen tudtak finomítani a gyógymód hatékonyságán, és egy olyan vakcinát sikerült megalkotniuk a kutatóknak, amivel magát a szervezetet ösztönözhetik a kulcsfontosságú molekulák elleni antitestek előállítására.
Az előzetes klinikai tesztek felettébb ígéretesnek bizonyultak, laboratóriumban elvégzett modellezések során az oltóanyag egy év immunitást adott az asztmával szemben, és még a rohamok intenzitását is csökkentette, miközben a tünetek is enyhébbé váltak.
Egyetlen kérdés csupán az, miként működhet a szer széles körben, illetve milyen mellékhatások léphetnek fel, ehhez viszont szükséges lenne egy átfogó klinikai fázis, mely során fény derülhetne a fontos részletekre.
Kutatók szerint a dupla dózisban beadagolható védőoltással több millió asztmás páciens életén segíthetnének, és ha valóban effektívnek és biztonságosnak minősítik a jövőben a monoklonális antitestkezelést, azzal komoly áttörést érhetnének el az orvostudomány ezen szegmensében.