Pénzmosás elleni törvényeket fogadtak el az Országgyűlésben, sok vállalatot érinthetnek az új szabályok
Az újonnan elfogadott jogszabályok értelmében be kell jelenteni a 10 ezer eurót (körülbelül 3.5 millió forintot) meghaladó készpénzmozgást, valamint létre kell hozni az úgynevezett tényleges tulajdonosi nyilvántartást.
Két törvényt is elfogadtak a parlamentben a mai nap folyamán, mely a pénzmosás elleni európai uniós irányelveket ülteti át – írja a Napi.hu az MTI alapján. Az elsőt 146 igen, 7 nem és 31 tartózkodás mellett fogadta el a parlament, mely „A pénzügyi és egyéb szolgáltatók azonosítási feladatához kapcsolódó adatszolgáltatási háttér megteremtéséről és működtetéséről szóló törvényjavaslat” nevet kapta.
A pénzügyminiszter által benyújtott javaslat értelmében létre kell hozni egy úgynevezett „tényleges tulajdonosi nyilvántartást”, amelynek a működése a fizetési számlát vezető pénzforgalmi szolgáltatók (például bankok) adatszolgáltatásán alapul majd.
Ennek felállítását és működtetését a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hatáskörébe rendelték, és kijelölték azt a kört, amelynek kötelessége az adatszolgáltatás. Ennek alapján minden Magyarország bejegyzett, illetve nyilvántartásba vett:
- gazdálkodó szervet és civilszervezet
- bizalmi vagyonkezelési jogviszony esetén a bizalmi vagyonkezelő
- azok a részben állami tulajdonú szervezetek, amely legalább 25 százalékban nem állami tulajdonnal rendelkeznek.
Ennek értelmében tehát szinte minden gazdasági társaság (vállalatok) érintettek, valamint a különböző szövetkezetek, irodák, társulatok, önkormányzatok, költségvetési szervek és az állam is a szabályozás hatálya alá került. Vannak kivételek is, akiknek nem kötelessége az adatszolgáltatás, ezt is felsorolja a javaslat:
- Pártok
- Szakszervezetek és kölcsönös biztosító egyesületek
- Közalapítványok és pártalapítványok
- Szabályozott piacon jegyzett azon részvénytársaságok és európai részvénytársaságok, amelyekre a közösségi jogi szabályozással vagy azzal egyenértékű nemzetközi előírásokkal összhangban lévő közzétételi követelmények vonatkoznak.
A politikai pártoknak és a hozzájuk tartozó alapítványoknak tehát nem lesz ilyen kötelezettségük, mint ahogyan az elmúlt idők során létrehozott közalapítványoknak sem, amelyek irányítása alá például egyetemek kerültek. A részvénytársaságok is mentesülnek, amelyekre vonatkozik olyan külön jogszabály, amely egyébként is beszámolási kötelezettséget írnak nekik elő.
Egy másik jogszabály szerint pedig átültetnek egy másik uniós irányelvet is, amely a készpénzmozgatás átláthatóságát szabályozná. Ennek értelmében minden egyes, 10 ezer eurót meghaladó készpénzmozgatást be kell jelenteni az illetékes hatóságoknak – itthon a NAV-nak.
Amennyiben valaki elmulasztja ezt a kötelezettséget, arra az esetre azt is meghatározták, hogy milyen szankció vonatkozik. A mozgatott készpénztől függ, hogy mekkora a büntetés:
- 10-20 ezer euró közötti készpénz esetében az összeg 10 százaléka
- 20-50 ezer euró közötti készpénz esetében az összeg 30 százaléka
- 50 ezer euró felett az összeg fele az a pénz, amelyet forintban kifejezve be kell fizetnie a mulasztónak.
A törvény azonban nem csak a készpénzre, hanem a készpénzzé tehető értékhordozókra is kiterjed, például bizonyos tisztaságot meghaladó aranyra vagy aranyérmére. Fontos előírás még, hogy a készpénz származásának vizsgálata érdekében a NAV jogosultságot kap, hogy a készpénz 80 százalékát, a kísérő nélküli készpénz 100 százalékát 30 napig zár alá vehetik.