Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lézerrel és hangsugárral azonosíthatóak az agresszív daganatok

A világon elsőként alkalmaztak ultraszonikus szkennelési módszert rákos páciensek diagnosztizálására, mellyel új dimenzió kapui nyílhatnak meg az onkológus szakemberek előtt.

...svg content...Unsplash
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az első száloptikus ultrahangos szondát a Nottinghami Egyetem kutatócsapata álmodta meg, amivel lerövidíthetik a sejtszintű diagnosztika időhosszát, ezáltal sokkal gyorsabban detektálhatják a rákos szöveteket az érintett páciensek szervezetében.

A szenzorokban található lézerpár egyik nyalábját első körben magas frekvenciájú hangsugarakká, úgynevezett fononokká alakítják, amit a száloptikai szövet csúcsára helyeznek el. Amikor ezek a fononok belépnek a környező sejtekbe, a hanghullámok összeütköznek a másik lézersugárral, majd a hangsugarak megtett útszakaszának kielemzésével meghatározható a szövetek formája és típusa. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ezen tulajdonságnak köszönhetően nemcsak a térbeli elhelyezkedést és geometriát, hanem a keménységet és a rugalmasságot is képesek azonosítani, melyek alapján könnyedén kimutathatóak a rákos elváltozások.

Mivel egy ultrahangos megoldásról van szó, ezért egy 3D-s térképen rajzolódik ki a végeredmény, amelyet sokkal részletesebben tanulmányozni lehet, mint például azt egy mikroszkópos vizsgálat esetén megtehetik az orvosok.

A szerkezet készítői szerint a száloptika segítségével precíz ellenőrzéseket lehet elvégezni, melyekkel időben detektálhatóak az agresszív ráksejtek, így még jóval a daganatos szövetek elburjánzása előtt el lehet kezdeni a szükséges kezeléseket.

Jelenleg még gyerekcipőben jár a technológia, ezért a tudósok azon fognak dolgozni, hogy finomhangolják az eljárást, ezáltal nem tartjuk elképzelhetetlennek azt sem, hogy a közeljövőben már minden eddiginél pontosabbá válhat a rákbetegségekkel kapcsolatos kórmegállapítás.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.