Veszélyhelyzet idején a gyülekezési jog korlátozása elfogadható, a teljes tiltás azonban nem
Legalább hét olyan panasz is van jelenleg az Alkotmánybíróság asztalán, melyek szerint a veszélyhelyzet alatt alkotmányellenes lépéseket tettek az állampolgárokkal szemben.
A Magyar Helsinki Bizottság segítségével alkotmánybírósághoz fordult a gyulai Jámbor Sándor, mert a betiltották azt a bejelentett tüntetést, amelyen két órás forgalomlassító felvonulással a kormány járványellenes intézkedései ellen akartak demonstrálni – írja az Index.
Végül a rendőrség mérlegelés nélkül megtiltotta a szabályosan bejelentett autós felvonulást, a határozatot azonban bíróságon támadták meg, így kerülhetett a Kúria elé az ügy.
Jámbor Sándor azzal érvelt, hogy a novemberi kormányrendelet ellentétes az Alaptörvénnyel, hiszen ellehetetleníti a gyülekezési jog gyakorlását akkor is, ha a demonstrációnak nincs járványügyi kockázata.
A Kúria megtagadta Jámbor Sándor kérését és azt javasolták, forduljon az alkotmánybírósághoz, mert a bíróság nem találta úgy, hogy a kormányrendeletnek a gyülekezést teljesen megtiltó rendelkezései ellentétben állnának az alaptörvénynek a gyülekezési jogot garantáló szabályával.
A Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Kádár András Kristóf elmondta, álláspontjuk szerint a rendelet alkotmányellenes, azzal viszont egyetért, hogy nem szabadna megengedni, hogy több százezren tömörüljenek össze a Hősök terén vagy az Andrássy úton:
„De az nem arányos korlátozása a gyülekezési jognak, hogy ne lehessen például senkit nem veszélyeztetve autós tüntetést tartani, amikor egyébként is tele van a város közlekedő autókkal. Vagy ne lehessen molinót kifeszítve egymástól három méter távolságot betartva, maszkot viselve demonstrálni akkor, amikor a kaszinók működhetnek, amikor a plázák nyitva vannak, amikor misékre járhatnak az emberek.”