Az EMMI egyértelművé tette, nem tesz eleget az ellenzéki pártok kérésének
Mint arról mi is beszámoltunk, a magyar ellenzéki pártok arra kérték a kormányt, hogy ne kössék regisztrációhoz a koronavírus-vakcinára való jelentkezést, mert szerintük elegendő lenne a TAJ-kártya felmutatása az orvosnál.
Az ellenzéki pártok – a DK, a Jobbik, a Momentum, a Párbeszéd, az LMP és az MSZP – azzal indokolták a kérést, hogy a virológusok és az orvosok is állítják, nem regisztrálnak elegen például a kormány oldalával kapcsolatos bizalmatlanság vagy a hozzáférés lehetőségének hiánya miatt.
A közös nyilatkozatban arra kérték a kormányt, hogy törölje el a regisztrációt, valamint szervezze meg a nagyobb oltópontokat, például stadionokban, akár az önkormányzatok infrastruktúrájának igénybevételével.
Az ATV felkereste a közös nyilatkozatban megfogalmazott kérésekkel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI), hogy ez mekkora valószínűséggel fog megtörténni. Az EMMI egyértelművé tette, hogy erről szó sem lehet, és az elmúlt idők kormányzati kommunikációjával egybehangzóan erős kritikával illette az ellenzéki pártokat:
Mindeközben Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában folytatta tovább az ATV-nek megküldött minisztériumi válasz kifejtését, főként Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnököt célba véve a kritikákkal.
Rétvári megfogalmazása szerint a „baloldalnak semmi sem szent”, és bár látszólag a kormányt illetik kritikákkal, valójában „egymást lökdösik”, hogy minél több listás helyet tudjanak maguknak megszerezni a jövő évi országgyűlési választásra.
Az államtitkár Gyurcsány Ferencbe, a DK elnökébe is külön beleszállt, aki szerinte le akarta beszélni az embereket a kínai és orosz vakcinák beadásáról. Rétvári úgy gondolja, ebben az esetben egymillióval kevesebben lennének beoltva és még több ember sodródott volna súlyos veszélybe.
Rétvári elmondása szerint az ellenzéki oldal korábban több parlamenti határozati javaslatot is beadott, amelyben tiltanák a Szputnyik V és a Sinopharm alkalmazását. Szerinte ez azért „képmutató”, mert közben több ellenzéki politikus is elment beadatni magának az oltást.
Amire Rétvári és a kormány többi tagja is gyakran utal, hogy a „baloldal oltásellenes”, az a vakcinabeszerzések kezdetén kialakult vitából ered, ugyanis számos ellenzéki politikus amellett érvelt, hogy az Európai Gyógyszerügynökség megkerülésével nem volna szabad oltóanyagot rendelni.
Mint ismeretes, a magyar kormány az orosz Szputnyik V és a kínai Sinopharm oltóanyagát is úgy rendelte meg, hogy az EMA még a mái napig nem engedélyezte ezeket. Emiatt a hazai ellenzéki oldalról és az uniós térfélről is érte a kormányt kritika.
A magyar kormánynak végül jónak bizonyultak a kalkulációi, ugyanis az orosz és kínai partnerek időben szállítják le az oltóanyagokat, amivel Magyarország európai viszonylatban kifejezetten jól halad a lakosság átoltásával és az élmezőnyben vagyunk.
Az ellenzéki pártok politikusai főként a kínai vakcina kapcsán fogalmaztak meg kritikát, ugyanis arról nem állt rendelkezésre dokumentum a rendelés pillanatában. Több politikus éppen emiatt azt kérte, óvatosan bánjanak a kínai vakcina beadatásával, voltak olyan politikusok is, akik kifejezetten ellenezték a Sinopharm felvételét.