Republikon: fej-fej mellett három ellenzéki párt, csökkent a Fidesz támogatottsága
A biztos pártválasztók körében két százalékpontot erősödött a Jobbik az elmúlt hónap során, így beérte az eddig legnépszerűbb ellenzéki pártoknak bizonyuló Demokratikus Koalíciót és Momentumot.
A Republikon intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a jelenleg kormányon lévő Fidesz-KDNP támogatottsága némileg csökkent a márciusi hónapra, a teljes népesség és a biztos pártválasztók körében is vesztettek egy százalékot – foglalta össze a Telex.
Az ellenzéki térfélen viszont egyre szorosabb verseny van kialakulóban, mely az előválasztás szempontjából is egy izgalmas megmérettetést vett előre. A Gyurcsány Ferenc-féle DK, a Jakab Péter fémjelezte Jobbik és a Fekete-Győr András által vezetett Momentum mind 9 százalékon állnak a teljes népesség körében.
A teljes lakosság körében a három ellenzéki pártot a szocialisták követik 6 százalékkal, majd a velük szövetségben lévő Párbeszéd következik 1 százalékkal. Az MKKP, az LMP és a Mi Hazánk is jelenleg 1 százalékot tudhat magáénak a teljes népességet nézve.
Ha a biztos pártválasztókat nézzük, a Fidesz-KDNP-nek továbbra is magabiztos az előnye, a szavazók 45 százaléka adná le a voksát a kormánypártra. Ez a tavaly novemberi számokhoz képest 3 százalékos csökkenés, így a kormánypártnak apadt a támogatottsága a megkérdezettek körében.
A pártválasztók körében is fej-fej mellett halad a három fő ellenzéki párt, a DK ugyanis 14 százalékon, a Momentum és a Jobbik pedig 13-13 százalékon állnak. Őket az MSZP követi 9 százalékkal, míg a biztos szavazók körében a Párbeszéd és az LMP 2-2, míg az MKKP és a Mi Hazánk 1-1 százalékkal áll.
A Republikon elemzése szerint tehát az ellenzéki pártok minimálisan tudták növelni a támogatottságukat, amely igazán a Jobbik esetében mérhető. Az intézet szerint ez Jakab Péternek, a Jobbik első emberének a határozott politikai szereplése lehet elsősorban az ok.
Az intézet kitért arra is, hogy összességében az ellenzéki összefogás továbbra is erősebb a kormánypártnál, ugyanis a teljes népesség körében 35-29-re, míg a pártválasztók körében 53-45-re vezet az összefogás.