Merkel a német „perfekcionizmust” hibáztatja a jelenlegi vírushelyzet miatt
Angela Merkel német kancellár hazájának nehézségeit a koronavírus-járvány idején – a lassú ütemben történt oltóanyag bevezetésétől, egészen a korlátozások oda-vissza működése miatt – részben a „tökéletességre való hajlamának” tudta be, valamint nagyobb rugalmasságot szorgalmazott a járvány legújabb hullámának kezelésére.
Az ARD közszolgálati műsorszolgáltatónak adott egyórás televíziós interjúban vasárnap Angela Merkel elismerte, hogy kormánya hibákat követett el, többek között a húsvéti zárlat terveiben, amelyeket meg kellett változtatni.
A kancellár csalódottságát fejezte ki Németország néhány kormányzójának viselkedése miatt, köztük saját pártjának olyan fellépése miatt is, akik ellenezték a korábban elfogadott szigorúbb korlátozások bevezetését.
Ám Merkel, aki nem tervez újra indulni a szeptemberi országos választásokon, kijelentette, hogy kitart ígérete mellett, hogy nyár végéig minden felnőttnek felajánlja az oltás lehetőségét, és ragaszkodott ahhoz, hogy Németország továbbra is hasonlóan hatékonyan cselekedjen, mint szomszédai.
„Talán időnként túlzottan perfekcionisták vagyunk, és mindent jól akarunk csinálni, mert aki hibázik, nyilvánvalóan mindig elég sok nyilvános kritikával szembesül” – mondta Merkel.
Merkel később hozzátette, hogy a perfekcionizmus mellett a németeknek a rugalmasságot is meg kellene tanulniuk, ugyanis ez a tulajdonság igen jelentős szerepet játszik a vírushelyzetben. Példaként említette, hogy az orvosoknak és az oltóközpontoknak szükségük van egy listára azokról az emberekről, akik a nap végén megmaradt oltásokat kaphatnak.
Vasárnapra a lakosság körülbelül 10,8 százaléka kapta meg az első adag oltását Németországban, ez azonban jóval kisebb arány, mint az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, vagy Izraelben.
Merkel elmondta, a jövő hónapban a vakcinaprogram továbbfejlesztése okán a kínálat jelentős növekedésére és az oltások megkezdésére számít a háziorvosi rendelőkben. A közelmúltbeli közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy kormánya és pártja csökkenő támogatottságot élvez, Merkel pedig felszólította a németeket, hogy ne hagyják, hogy eluralkodjon rajtuk a kétségbeesés.
Az AP azt írja, a járvány kezdete óta a 83 milliós ország csaknem 2,8 millió megerősített koronavírus-fertőzést és 75 913 halálesetet regisztrált, mely lakosságarányosan lényegesen kevesebb, mint Franciaország, az Egyesült Királyság vagy az Egyesült Államok esetszámai.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Királyság milyen döntésekkel enyhít hétfőn bizonyos korlátozásokat a fertőzések hirtelen csökkenése közepette, Merkel szóvivője ragaszkodott ahhoz, hogy „ez nem verseny”. Steffen Seibert úgy fogalmazott, ha az Egyesült Királyság felé tekintünk, egyszerre látjuk a fényt és a sötétséget, de egyre inkább a fény kerül előtérbe, tehát együtt örülnek a csökkenő esetszámoknak, de együtt gyászolják az ország halottait is.
Televíziós interjújában Merkel néhány tartományi vezetőre is kitért, akik nem voltak hajlandók aktiválni az úgynevezett vészféket, amit vállaltak a hónap elején, amikor a heti fertőzési arány 100 ezer lakosra meghaladta a 100 főt. Merkel különösen három tartományt emelt ki, amiért nem tartották be a szabályokat, melyekben ő és a vezetők megállapodtak.
A kancellár jelezte, a következő intézkedések közé tartozik a kijárási tilalom bevezetése, s kiemelte, akár törvényhozási támogatást is kérhet a parlamenttől, amennyiben az államok nem hajlandók betartani a jelenlegi szabályokat.