Kína török támogatást kér a Hszincsiang-ügyben
Peking fő célja a távoli nyugati régióban a terrorizmus és a szeparatizmus elleni küzdelem – mondta Wang Yi külügyminiszter török kollégájának ankarai útján, ám a törökországi ujgurok attól tartanak, hogy a két ország új megállapodása alapján kiadhatják őket Kínának.
A kínai külügyminiszter, Wang Yi törökországi látogatása során támogatást akart kapni Peking Hszincsiang-politikájával kapcsolatban, miközben további török termékek vásárlására tett ígéretet, és megállapodott egy valutaváltási ügyletben is, az ország gazdasági problémáinak enyhítésére.
Wang csütörtökön találkozott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel és török kollégájával, Mevlut Cavusogluval a két ország diplomáciai kapcsolatának 50 éves emlékére szervezett út során. Cavusoglunak pedig azt mondta, hogy a pekingi Hszincsiang-politika lényege a terrorizmus és a szeparatizmus elleni küzdelem.
A kínai külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint Wang sürgette Cavusoglut, hogy terjessze ki Kínának nyújtott támogatását az alapvető érdekeihez kapcsolódó kérdésekben, ahogy Peking is támogatta Törökország szuverenitását és társadalmi rendszerének, valamint gazdasági fejlődési modellje megválasztásának jogát.
Azt javasolta, hogy a két fél használja a kooperatív mechanizmusokat a török termékek Kínába irányuló exportjának növelésére, a helyi pénznemben történő elszámolásokra, az infrastruktúra kiépítésére és az emberek közötti kereskedelemre. Törökország igen komoly valuta-, banki és államadósság-válsággal néz szembe, amelyek a török líra amerikai dollárral szembeni leértékelődéséhez, magas inflációhoz és növekvő kereskedelmi deficithez vezettek.
A találkozó után Cavusoglu tweetelt, hogy a török hatóságok „érzékenységét és gondolatait az ujgur törökökkel” közvetítette az isztambuli etnikai kisebbség tagjai által szervezett tiltakozások közepette. A tüntetők azonban megerősítést kérnek a kormánytól, hogy megvédik őket, ha Peking diplomáciai nyomást gyakorol Ankarára.
A becslések szerint 50 ezer ujgur lakik Törökországban, akik attól tartanak, hogy Ankara Pekingtől függ a koronavírus elleni oltások miatt, és a gazdasági támogatás veszélybe sodorhatja őket a két ország közötti 2017-es kiadatási szerződés értelmében, amelyet Peking decemberben ratifikált, de még nem tárgyaltak róla a török parlamentben.
Törökország 15 millió adag vakcinát kapott, amelyet a kínai Sinovac Biotech gyártott, és további tízmilliókat rendelt az oltóanyagból. Ezen a héten 1,4 millió adag vakcinát is kapott, amelyet a német BioNTech fejlesztett ki, ez pedig az első jelentős tétel az országban, mely nem kínai termék.
Preset with id Liner does not exist!