Szoftveres hiba miatt leállt a Hubble űrtávcső
Meghibásodott a NASA Hubble űrteleszkópja, mivel probléma adódott az operációs rendszerével, amely véletlenül a hétvége folyamán biztonságos üzemmódba kapcsolt át.
A Space.com magazin riportjából kiderült, hogy az incidens vasárnap történt, amikor is az amerikai űrhivatal kutatói észrevették, hogy szoftveres problémákat jeleznek a rendszerek, melyeket először nem tudtak mire vélni.
Később azonban rájöttek, hogy egy alapvető programozási hiba okozta a malőrt, amit órákon belül sikerült elhárítaniuk, amit a Hubble hivatalos Twitter-fiókján is megerősítettek, tehát nem kell attól tartani, hogy a hatalmas űrtávcsőt örökre kukába kéne dobni.
A Hubble űrteleszkóp már három évtizede küld bámulatosabbnál bámulatosabb felvételeket a Földre, melyek nélkül a csillagászok és asztrofizikusok bajban lennének, hiszen segítségével megszámlálhatatlanul sok rejtélyre tudtak fényt deríteni.
A legutóbbi nagyobb gondot az egyik giroszkóp 2018. októberi meghibásodása jelentette, melynek következtében egy pótgiroszkópot kellett üzembe helyezniük a szerkezeten. Akkortájt hasonlóan biztonságos üzemmódba lépett a rendszer, mivel zavar adódott a kommunikáció terén.
Három héttel az első hibák azonosítása után viszont újból visszaállt normális működéséhez a Hubble, azóta pedig zavartalanul hajtotta végre a látható univerzum vizsgálatát.
A tudományos társadalom azt reméli, hogy a legutóbbi gond is csupán átmeneti volt, és nem kell egy nagyobb leállással kalkulálni, azzal ugyanis jelentősen lemaradhatnának a kutatásokkal.