Egy híres sci-fi íróról nevezték el a Perseverance landolási helyét
A NASA hivatalosan „Octavia E. Butler Landing” névre keresztelte a Jezero-kráter belsejét, amelyben a Perseverance rover két héttel ezelőtt sikeresen talajt ért.
Az amerikai űrügynökség pénteki sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a marsi felszín egy újabb földrajzi jelzéssel gazdagodott – olvasható a Space.com weboldal beszámolójában.
„Butler korszakalkotó munkájának köszönhetően a nemi és faji egyenlőséggel kapcsolatos problémák, valamint a fekete bőrű nők tapasztalatai egyaránt nyilvánosságra kerültek, miközben az emberek tekintete főként a sci-fire szegeződött” – mondta Katie Stack Morgan, a NASA Jet Propulsion Laboratóriumának tudósa.
Butler könyvei az írónő pályafutása során kiérdemelték a Nebula- és Hugo-díjakat, szerzeményeiből pedig nem hiányoztak a korábban mások által ritkán felhozott rasszizmussal és szexizmussal kapcsolatos aggályok sem, amelyek színesebbé tették a tudományos-fantasztikus műveket.
„Butler nemcsak az írókat inspirálta, hanem a tudományos társadalomra is hatással volt. Maga a tény, hogy a könyvei a mai napig relevánsak, azt mutatja, egy időtlen zseniről beszélünk, akit sosem fogunk elfeledni” – tette hozzá Morgan.
Butlerrel a NASA folytatta hagyományait, hiszen az űrbéli tájékozódási pontokat, geológiai struktúrákat és űrszondákat általában híres művészekről és írókról, illetve tudósokról szokták elnevezni, akik hozzájárultak az emberiség fejlődéséhez.
Mától kezdődően Butler neve örökké a Marson lesz, ezáltal halála után is megkapta azt a tiszteletet, ami neki egyértelműen kijárt, hála annak az áldozatos munkájának, amit karrierje alatt letett az asztalra.