Vizet és szerves anyagokat találtak az egyik aszteroida felszínén
Az emberiség története során először bukkantak rá élethez nélkülözhetetlen molekulákra egy világűrben található űrszikla felületén.
A Londoni Egyetem tudósainak sikerült elsőként felfedezniük szerves anyagokat egy aszteroida felületén – olvasható a Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent legújabb tanulmányban.
Azon kívül, hogy ismét bizonyítást nyerhetett az élet aszteroidákkal történő terjedésének elmélete, egy rendkívül értékes felfedezésről van szó, amellyel tisztább képet kaphatnak a kutatók arról, pontosan miként alakultak ki a kozmikus szikladarabok.
Az apró, Amazon névre keresztelt kőzetmintát az Itokava aszteroidáról gyűjtötték be a 2010-es japán Hajabusza misszió alkalmával. A minta vizsgálatai során rájöttek, hogy az Itokava a múltban legalább egyszer szétroncsolódott, majd újból helyreállt.
Mindezt azért feltételezik, mert bizonyos szerves anyagok arra utalnak, hogy az aszteroida a története során a világűrben való utazása közben valamikor szétesett, és ismét visszanyerte korábbi szerkezetét.
„Az eredményeink nagyon izgalmasak, hiszen általuk fényt deríthetünk az űrsziklák komplex történetére, valamint láthatjuk, milyen evolúciós útvonalakat jártak végig” – magyarázta a kutatás társszerzője, Queenie Chan.
A kutatás jóvoltából a tudósok az aszteroidákra tervezett jövőbeni küldetéseket is pontosabban megtervezhetik, így főként arra összpontosíthatnak majd, hogy a C-típusú, szénben gazdag űrsziklákat részesítsék előnyben a további vizsgálatok folyamán.