Közvetlenül károsíthatja a szívizomsejteket a koronavírus
Miközben lassan már egy év telt el azóta, hogy azonosították az első koronavírusos pácienst hazánkban, a kutatók még mindig nem értik, milyen mechanizmusok útján fertőzi meg a szerveket a Covid19 kórokozója.
A Washington Orvosi Egyetem tudósai rájöttek, hogy a korábban felállított elméletekkel szemben a Sars-CoV-2 vírus közvetlenül is képes megfertőzni a szívben található szöveteket – adta hírül a Science Daily portál.
A kutatók covid-fertőzésben elhunyt betegek boncolása során kinyert sejtekkel fertőzték meg laboratóriumi körülmények között az egészséges őssejteket, melyek alapján kiderítették, hogy a szívizomsejtek összehúzódását is befolyásolhatja a pandémiát okozó patogén vírus.
„A világjárvány elején voltak bizonyítékaink arra, hogy a koronavírus szívelégtelenséget és szívkárosodást okozhat az alapvetően egészséges embereknél is, ami megkongatta a kardiológusok közösségének vészharangját. Azoknál a rendszeresen sportot űző fiataloknál is miokarditiszt diagnosztizáltak, akiknél korábban semmilyen panaszt sem észleltek” – magyarázta Kory Lavine, a Washington Egyetem kardiológus és immunológus professzora.
Lavine hozzátette, korábban megoszlottak a vélemények arról, hogy a vírus vajon közvetlenül támadja-e meg a szívet, vagy esetleg a szervezet túlzott immunválasza idézheti elő az őssejtek túlzott reakcióját, ezáltal a szövetek károsodását.
A szakember úgy gondolja, egyszer s mindenkorra pontot tehettek az ügy végére, hiszen bebizonyosodott, hogy a Sars-CoV-2 vírus célzottan a szívizomsejteket is képes megfertőzni, míg a gyulladás a már kialakult szervkárosodásokon felül jelenik meg, nem pedig fordítva.
Természetesen még további kutatásokat kell lefolytatni annak érdekében, hogy meggyőződhessenek teóriáik hitelességéről, viszont a szívproblémák sajnos tökéletesen mutatják, mennyire veszélyes kórokozóval van dolgunk.