Valószínűleg 2022-ig kell még maszkot viselnünk
A maszkhasználatra, a folyamatos kézmosásra és a távolságtartásra még akkor is szükség lehet majd, ha a teljes lakosság megkapta a koronavírus elleni oltásokat.
Az amerikai kormány vészhelyzetekkel foglalkozó tudományos tanácsadó csoportja (SAGE) által kiadott dokumentumok alapján az alapvető védelmi intézkedésekre – melyek magukban foglalják a maszkhasználatot, a rendszeres kézmosást – még akkor is szükség lesz, ha a teljes lakosság megkapja a koronavírus elleni oltást.
Mindeközben Boris Johnson brit elnök nyilvánosságra hozta az ötlépéses ütemtervet a lezárásra vonatkozóan, mely szerint legkorábban június 21-én oldhatják fel az összejövetelekre vonatkozó korlátozásokat. A koronavírus terjedését nyomon követő epidemiológusok azonban figyelmeztetnek: ha a zárlat feloldásra is kerül, komoly erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy az élet visszaállhasson a vírus előtti kerékvágásba.
A SAGE február 11-én megtartott ülésének jegyzőkönyve szerint az alapvető óvintézkedéseket akkor is be kell majd tartani, mikor már szemmel láthatóan fog csökkenni az aktív koronavírus-fertőzöttek száma. Habár a konkrét szabályokat nem fektették le, a dokumentum szerint önkéntes jellegű óvintézkedéseket kell majd alkalmazni, mint a kézmosás, maszkviselés, szellőztetés, valamint a folyamatos tesztelés.
A húsvéti időszakra vonatkozó terveket már kidolgozták az Egyesült Királyságban, a modell szerint pedig, amennyiben bizonyos korlátozásokat feloldanak az országban, úgy jövő júniusra akár egy harmadik hullámot és további 91 ezer halálesetet eredményezhet. A kutatók az összes forgatókönyvet elemezték és megállapították, hogy a korlátozások óvatos feloldása és a magas oltási arány is akár 30 ezer további halálesetet jelenthet 2022 júniusáig.
A legpozitívabb feltételezések szerint az alapvető óvintézkedések továbbra is érvényben lesznek, a tanulmányok alapján pedig a korlátozások fokozatos enyhítése csak akkor lehetséges, ha az oltások rendkívül hatékonynak bizonyulnak, könnyen és gyorsan beszerezhetők, továbbá jelentősen csökkentik a fertőzés veszélyét.
Mindez összhangban van a New Scientist által közzétett közvélemény-kutatással, mely szerint a fertőző betegségek többségének elkerülése érdekében az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön kötelező jelleggel kellene maszkot viselni az Egyesült Királyságban. A Metro azt írja, a londoni Imperial College kutatói szerint egyes intézkedéseket meg kell tartani, s bár kecsegtető a korlátozások feloldása, tekintettel kell lennünk a tényekre is: az oltások nem 100 százalékosan hatékonyak, az oltás nem kötelező és nem is kaphatja meg mindenki, továbbá a gyermekeket még mindig nem lehet beoltani a koronavírus elleni oltóanyagokkal.
Habár a brit kormány hisz a vakcinákban, sőt az átoltottság mértékétől teszik függővé a korlátozások feloldásának ütemtervét is, egyelőre nem tudni, hogy a vakcinák meddig képesek immunitást biztosítani, továbbá az is kérdés, hogy a nyári időszakban miként fog viselkedni a vírus. A lehetőségek elemzése alapján úgy tűnik, a legjobb ha a kormányok kivárnak és inkább az óvatos és fokozatos feloldásokat választanák, az újabb hullámok elkerülése érdekében.